Afganistan İslam Emirliği,Tacik Sınırında Bir Bölgeyi Ele Geçirdi

talibanUmmaNews, komşu Tacikistan sınırı kuzey Afgan eyaleti Badahşan’dan (haritaya bakın) haber kaynakları Afganistan İslam Emirliği Mücahidlerinin bölgede gerçekleştirdiği geniş çaplı operasyon sonucu Manjan ilçesinin kurtarıldığını yazdı.

Saldırı sırasında Karzai kukla çetesi “Arbak”larından” onlarca militan ve mürted polis öldürüldü. Kukla ilçe çete elebaşı sözde Manjan “valisi” bilinmiyen bir yöne kaçtı. Mücahidler en az 30 kuklayı esir aldı.

Badahşan’ın Vurduj ilçesinde gerçekleştirilen bir diğer saldırıda en az 13 Karzai “Arbak” çete üyesi başarıyla etkisiz hale getirildi (yani öldürüldü).

23 Eylül’de Rusya ve Orta Asya’nın diktatör rejimlerinin içinde bulunduğu KGAÖ (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü) bölgesel grubu toplantısında Tacikistan mürted çetesi elebaşı Emomali Rahmon şu anda, Afgan-Tacik sınırındaki güvenlik durumunun “giderek istikrarsız hale geldiğini söyledi.

Soçi’de ki toplantıda Rahmon “Yeni terörist saldırı tehditleri eğilimi artmaktadır. 3-4 yıl önce uyuşturucu kaçakçılığı sorunları vardı, bugünse ana tehdit KGAÖ sınırlarında güvenlik açığı yaklaşımıdır” dedi.

Hayduda göre şu anda Tacikistan sınırındaki Afganistan bölümlerinde AİE Mücahidlerinin yoğun bir toplanması söz konusudur.

Rahmon KGAÖ’daki konuşmasında ülkesinin sınırlarını AİE’den korunması için yardım talep etti. Cevaben KGAÖ uygun bir programı kabul etti.

Pazartesi günü KGAÖ grubu sekreteri General Nikolay Bordyuja Rahmon’la biraraya geldi ve kafirlerin Afganistan sınırını iki aşamada güçlendirmeyi planladıkları bildirildi: ilk olarak modern silahlar, özel malzemeler ve optik aletler dahil askeri ekipmanlarla öncü mürted birlikleri sağlanacak.

Bordyuja “ikinci aşama Tacik-Afgan sınırında düzenleme yapmak için devletler arası bir hedef programının geliştirilmesidir” dedi. Ayrıca sınır karakolları inşası ve alarm sistemleri kurulmasını planladıklarını söyledi.

Bu arada, düşman üs ve mevzilerine karşı Muştarak (haritaya bakın) bölgesinde başlatılan “Halid Bin Velid” seferi Bagran’da başarıyla tamamlandı.

Operasyon AİE Mücahidlerinin 6 düşman karakolu ve 1 üssünü ele geçirmesi, birkaç militanı öldürüp yaralaması 3 Karzai kuklasını esir olarak almasıyla sonuçlandı. Geri kalan düşman çeteleri telaşla Krajan ilçesine doğru geri çekildi.

Mücahidler 1 pikap kamyonet, 6 motosiklet ve diğer malzemler ele geçirdi. Afganistan İslam Emirliği bayrağı Muştarak pazarı (Helmand Eyaletinde) bölgesinde ele geçirilen büyük bir üsse çekildi. Operasyon sırasında 2 İslam savaşçısı şehid oldu İnşha’Allah.

Nahr Sirajni Gereş ilçesinden (haritaya bakın) gelen haberlere göre yabancı işgalciler Helmand eyaleti Maktab ilçesinde 4 yıl kadar önce inşa ettikleri ana işgal karakolundan ZPT’ler ve helikopterler kullanarak kaçtı. Bu karakolu işgalciler saldırı yapmak için düzenli olarak kullanırdı.

6 Ekim akşamı yabancı işgal birliklerinin Paktia eyaleti Tsamkani ilçesindeki (haritaya bakın) Şahr-e-Nav’da ki ana üslerini terk edip kaçtıkları ortaya çıktı.

Kavkaz Center

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir