Ahraru’ş-Şam ve ŞFC arasındaki ‘Cundu’l-Aksa’ gerginliği son buldu

İdlib’de son birkaç gündür devam eden gerginlik, yeniden yerini sulha bıraktı.

İdlib kırsalındaki bazı mıntıklarda son günlerde yaşanan Şam’ın Fethi Cephesi ve Ahraru’ş-Şam üyeleri arasında başlayan tutuklama gerginliği, daha sonra hızlıca büyüse de 2 tarafın üst kadrosunun olaya el koyması ile sorun çözüldü. Ancak daha sonra yeniden sorun büyüdü.

Olayı başlatan ise Ahraru’ş Şam’ın Şam’ın Fethi Cephesi’ne katılan Cundu’l-Aksa’dan bazı kişileri tutuklaması oldu. Üst mahkeme kurulmadan böyle bir şey yaşanması, aynı şekilde Cundu’l-Aksa’nın da Ahraru’ş Şam üyelerini tutuklamasına neden oldu.

Olayın büyümesi üzerine  Ahraru’ş-Şam, Ceyşu’l-Mücahidin, Ceyşu’l-İslam, Sukuru’ş-Şam ve Festakim grupları ortak operasyon odası kurarak birleştiler. Amaçları, Cebel Zaviye’yi ŞFC’ye bağlı Cundu’l-Aksâ’dan ele geçirmek olduğunu açıkladılar. Bu gelişme üzerine Şam’ın Fethi Cephesi askerî birliklerini bölgeye gönderildi ve teyakkuza geçti.

Gerginlik daha sonradan anlaşma ve ateşkes ile sona erdi. Ahrar eş-Şam ve Cundu’l-Aksa, Şam’ın Fethi Cephesi garantörlüğünde imzalanan anlaşmanın maddeleri özet olarak şu şekilde:

1) Her iki taraf ateşkesi kabul ediyor.

2) Tüm esirler Şam’ın Fethi Cephesi’ne verilecek ve hemen serbest bırakılacak.

3) Tüm bölgeler ve geçiş noktaları eskisi haline dönecek.

4) Şeyh Ebu Macid başkanlığında ve Şeyh Ebu Yusuf el Hamevî, Şeyh Abdurrezzak el-Mehdî’den oluşan mahkeme heyeti kurulacak.

5) Son olaylarda tarafların aldığı makarlar ve silahlar sahibine verilecek.

6) Mahkemenin verdiği kararların uygulanmasında garantör Şam’ın Fethi Cephesi’dir.

7) Bu kararlar imzalandığı andan itibaren hemen uygulamaya geçilecek.

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir