Belçika’nın Başkentinde Patlamalar!

belgium

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nda iki ayrı patlama meydana geldi. Terör saldırısı olduğu belirtilen patlamada resmi olmayan bilgilere göre en az 13 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı. Havalimanındaki saldırıyı canlı bombanın gerçekleştirdiği iddia edildi.

HALKA ÇAĞRI: OLDUĞUNUZ YERDE KALIN

Brüksel’deki tüm toplu ulaşım durdurulurken, Belçika Kriz Merkezi halktan oldukları yerde kalmalarını istedi.

BELÇİKA TELEVİZYONU: EN AZ 13 ÖLÜ

Ölü sayısını 13 ve yaralı sayısını 35 olarak veren VRT televizyonu, havalimanındaki saldırıyı bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini iddia etti.

Belçika televizyonu RTBF’nin haberine göre de, saldırıda en az 10 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı. RTBF televizyonu haberini hastane kaynaklarına dayandırdı.

Yaralanma ve ölümlerin tavanın çökmesi ve cam kırıklarından olduğu da iddialar arasında.

ff

Patlamadan önce silahla ateş edildiği de ileri sürüldü. Yetkililer, terör saldırısı olduğunu ifade ediyor. Patlama sonrası ülke genelinde güvenlik alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.VE TERMİNAL BİNASINDA PATLAMA

Patlamanın biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airlines’in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti.

Binanın dış camlarının tamamen kırıldığı, havalimanı tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade ediliyor.

Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor.

Havalimanında bulunan yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alınmıştı. Buradaki yolcuların hepsinin tahliye edildiği belirtiliyor.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’na doğru giden tren seferleri durduruldu. Havalimanına giden tüm yollar da kapatıldı.

Zaventem Havalimanı’nda tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına gelmesi daha önce planlanan uçuşlar başka havalimanlara yönlendirildi.

TWITTER ÜZERİNDEN AÇIKLAMA

Zaventem Havalimanı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Havalimanına gelmeyin, havalimanı boşaltıldı. Havalimanı bölgesinden uzak durun. Tüm uçuşlar iptal edildi” denildi.

13 Kasım 2015’te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.

Patlama sonrası Zaventem Havalimanı'ndaki tüm uçuşlar, yakındaki diğer havalimanlarına yönlendirildi.  
Patlama sonrası Zaventem Havalimanı’ndaki tüm uçuşlar, yakındaki diğer havalimanlarına yönlendirildi.  

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam’ın yakalanmasından sonra militanların intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Zaventem Havaalanı Belçika’nın başkenti Brüksel’in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve yıllık 23 milyon yolcu tarafından ziyaret ediliyor.

bruksel-metrosunda-patlama-10-olu,BuFlx29-_U25eSFThfty5w

Belçika’nın başkenti Brüksel’in Zaventem Havalimanı’nda meydana gelen ikiz patlamanın ardından, bir yeni patlama da metroda meydana geldi.

Söz konusu patlamanın Avrupa Birliği’ne ait kurumların bulunduğu Maelbeek metro durağında gerçekleştiği belirtildi.

AB Komisyonu, çalışanlarını dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı.

Brüksel’deki ulaştırma yetkilileri ise kentteki tüm metro ve tren seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Maelbeek, Brüksel’de Arap kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bir semt olarak biliniyor.

13 Kasım 2015’te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, geçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.

Brüksel’deki havalimanı ve metro istasyonu saldırılarının Abdeslam’ın yakalanmasına karşılık militanlar tarafından gerçekleştirilen intikam saldırıları olabileceğinden şüpheleniliyor.

Patlamaların meydana gelmesinin ardından ülkede terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı.

Kaynak: Küresel Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir