Bursa’da ‘Reina’ operasyonu: Çok sayıda mülteci gözaltında!

IŞİD’in Reina saldırısı sebebiyle Türkistanlı ve Özbek mülteci ailelere baskınlar devam ediyor. Son iki haftada 150’e yakın mültecinin gözaltına alındığı ve ülkelerine sınır dışı edilecekleri bildirildi. Ülkelerinden kaçak çıkan ve İslami duruşları olan bu kişileri Çin, Özbekistan, Kırgızistan ya idam ediyor ya müebbet hapis cezasına çarptırıyor.

Bugün de Bursa’da Reina’daki saldırıyla bağlantılı olduğu ileri sürülen kişilere yönelik operasyon düzenlendi.

Bursa’da Reina saldırısı ile bağlantılı oldukları öne sürülen şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda IŞİD üyesi olduğu öne sürülen 15’i kadın 27 şüpheli yakalandı.

Operasyon kapsamındaki 6 evde, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Doğu Türkistan uyruklu 15’i kadın 27 şüpheli, beraberlerindeki 29 çocukla yakalandı. Boş olduğu tespit edilen bir evde yapılan aramada ise, 40 pasaport, 38 sahte geçici kimlik kartı ile paketlenmiş halde 15 cep telefonu ele geçirildi. Ekipler yaptıkları araştırmada boş evi organizatör oldukları belirtilen Tacikistan uyruklu M.S. ile N.S’nin kullandığını tespit etti. N.S’nin İzmir’de yakalandığı, M.S’nin ise halen arandığı ifade edildi.

Kaynak: Küresel Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir