Dr. İyad Kunaybi – Günahlara ve fitnelere direnmek için güzel bir yol

Sevgili kardeşlerim, günahtan ve etkisinden konuşurken genelde onun dünyevi ve uhrevi cezasından korkarız.

Ama burada bir hakikati unutmamamız gerekir: Allah Teâla “ Ey falanca erkek ve ya falanca kadın, cennet mertebelerinden yüksek bir mertebede olacaksın” diye ebedi olacak bir takdirde bulunabilir.
Bu da senin, geçmişte yaptığın bir fiil ya da söylediğin bir sözün bereketi sebebiyle olabilir ve sen de o yaptığını unutabilirsin, ama azıcık bir teşekküre çokça karşılık veren Allah bu fiilini unutmaz. Çünkü sahih bir hadiste şöyle buyruluyor “ Sizden biriniz Allah’ın sevdiği bir söz söyler de o söz ile Allah-u Teâlâ’nın rızasına ulaşabileceğini zannetmez. Hâlbuki Allah-u Teâlâ o hayırlı söz sebebiyle kıyamete kadar o kimseden râzı olur.”

İşte cennetteki bu mertebe senin için yazılmıştır ve Allah sana günahlarından kurtulman ve emirlere iltizam göstermen için fırsat üstüne fırsat veriyor ki bu mertebeye ulaşabilesin.

Ama sen tembeeeel ve zayıfsııın! Günahına dur demiyorsun.
Bu yüzden de Allah bu mertebeyi hak etmen için seni musibetler ve dertlerle yıkıyor. Aynı Heysemi’nin, Elbani’nin Münziri’nin ve diğerlerinin tashih ettiği bir hadiste Rasulullah’ın söylediği gibi : “ Bir kul için Allah Teâlâ kendi katında bir derece takdir etmiş de o kul o dereceye ameli ile erişememişse Cenâb-ı Hakk, dünyada onu hoşuna gitmeyen bazı musibetlerle imtihan eder ki o kulu sonunda o dereceye eriştirsin!”

Ey kardeşim, şimdi eğer sen bu hadisin bahsettiği kişilerdensen, bu derece senin için, sen de bu derece içinsin. O halde bu mertebeye itaatinle ve günahından vazgeçerek mi ulaşmak istersin, yoksa imtihan edilerek mi?

Karar ver.

طريقة لطيفة لمقاومة العاصي والفتن
أيها الأحبة، عندما نتكلم عن المعصية وأثرها فعادة ما نخوف من عقوبتها الدنيوية والأخروية.
لكن هناك حقيقة علينا ألا ننساها:
أن الله تعالى قد يقضي قضاء أبديا بأنك يا فلان أو يا فلانة ستكون في مرتبة عالية من مراتب الجنة.
قد يكون ذلك ببركة فعلٍ فعلتَه أنت في الماضي أو كلمة قلتَها ونسيتها،
لكن الله الشكور لم ينسها. ففي الحديث الصحيح: ((إن أحدكم ليتكلّم بالكلمةِ من رِضْوانِ الله ما يظنّ أن تبلغَ ما بلغتْ فيكتب اللهُ لهُ بها رِضْوانُهُ إلى يومِ يلقاهُ)).
فهذه المرتبة في الجنة مكتوبة لك، فيعطيك فرصة تلو الفرصة لتتخلص من معاصيك وتلتزم بالواجبات حتى تصل إلى هذه المرتبة.
لكنك كسلااااان ضعييييييف! لم تتوقف عن ذنبك.
فيغسلك الله بالمصائب والـمـُحزنات حتى تستحق هذه المرتبة. ففي الحديث الذي صححه الهيتمي المكي والألباني والمنذري وغيرهم أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال: ((إنَّ الرَّجُلَ ليكونُ لهُ عندَ اللَّهِ المنزلةَ فما يبلُغُها بعمَلٍ فما يزالُ اللَّهُ يبتليهِ بما يكرَهُ حتَّى يُبلِّغَهُ إيَّاها)).
إن كنت من أهل هذا الحديث فالمنزلة لك يا أخي وأنت لها. فهل تحب أن تبلغها بطاعتك والكف عن معصيتك، أم تحب أن تُبتلى؟
اتخذ القرار.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir