Ensar Beyti’l Makdis’in üst düzey emiri, Dr.Eymen Zevahirî’ye biat etti

Ensar Beyti’l Makdis’in olan üst düzey emiri ayrılıp Dr. Eymen ez Zevahiri’ye biat ettiMısır ordusunun eski subaylarından ve IŞİD cemaatine bağlı Sina Vilayeti grubunun operasyon sorumlusu Ebu Ömer el Muhacir olarak bilinen Hişam el Aşmavi, el Murabitun olarak isimlendirilen yeni bir örgüt oluşturduğunu duyurdu.

El Murabitun hareketi Salı günü Youtube aracılığı ile ilk açıklamalarını ses kaydı olarak yayınladı. Yayınlanan açıklamada yeni oluşturulmuş örgütün lideri, Ebu Ömer el Muhacir olarak bilinen Hişam el Aşmavi olduğu belirtildi.

“O gün Müminler Sevinecek” başlığı tercih edilerek yayınlanan ses kaydı, el Kaide lideri Dr. Eymen ez Zevahiri’nin alıntı yapılan bir konuşmasıyla başlıyordu.

Ses kaydının ilerleyen bölümlerinde el Murabitun hareketinin lideri Ebu Ömer el Muhacir, müslüman halkların bayramını tebrik ettikten sonra Firavun olarak nitelediği Sisi’ye ve Firavun’un sihirbazları olarak nitelediği Mısır basınına yer verdi. Daha sonra tüm müslümanları, yaşanan haksızlıklara ve zulümlere karşılık cihada davet eden Ebu Ömer el Muhacir, Sisi’yi ve Mısır ordusunu tevbe etmeye davet etti.

Ebu Ömer el Muhacir’in yayınladığı ses kaydının başında el Kaide lideri Dr. Eymen ez Zevahiri’nin sözlerine yer vermesi Sina aktivistlerinin “Ebu Ömer el Muhacir IŞİD’ten ayrıldı” yorumlarına sebep oldu. Ayrıca Ebu Ömer el Muhacir’in yayınladığı ses kaydında El Kaide’ye olan eski ahdi üzere olduğunu söylemesi ve el Murabitun adında yeni bir örgütün varlığını ilan etmesi bazı medya kaynakları tarafından Ebu Ömer el Muhacir IŞİD’ten ayrıldı diye açıklandı.

2014 yılında Mısırlı aktivist İsmail el İskenderani yazı köşesinde, Ebu Ömer el Muhacir olarak bilinen Hişam el Haşmavi hakkında şunları yazdı:

“Hişam el Haşmavi, Mısır ordusunun eski subaylarındandır. Görevini binbaşı olarak tamamlamıştır. Orduyu bıraktıktan sonra IŞİD’e biat edip şuan ki ismi Sina Vilayeti olan Ensaru Beytil Makdis grubunun operasyon sorumlusu olarak tayin edilmiştir. Farafra operasyonun mimarıdır kendisi. Eylül ayında Süveyş kanalı savaşında kurtulmayı başarmıştır. Hatta Kermul Kavadis saldırısının altında onun parmağı olma ihtimali çok yüksek bir ihtimaldir.”

Mısırlı gazeteler, Başsavcı suikastını düzenleyen kişinin Ebu Ömer el Muhacir olduğunu söylemektedirler. Bunu İçişleri bakanlığı ve güvenlik kaynakları açık bir şekilde belirtmişlerdir.

incanews.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir