Halep’te ÖSO’nun imha etmediği silahlar Esed’in eline nasıl ve neden geçti?

Halep’in düşmesi hem Suriye savaşı için, hem de Muhalif grupların birbirlerine karşı tutumu için önemli bir kırılma noktası oldu. Açık konuşmak gerekirse kimse Halep’in bu kadar kısa sürede düşeceğini beklemiyordu. Çünkü 5 yıldır kuşatma altında olmasına rağmen Madaya, Vadi Barada, Doğu Guta, Zebedani ve daha birçok bölge 5 yılı aşkın savaşta kuşatma altındalar ve hala düşmedi hiçbiri, her biri direniyor. Öyleki dünya onları açlıktan ölümlerle, kedi yemeye fetva verilmesiyle tanıdı.

Halep ise hem mühimmat cephane yönünden, hem de yiyecek yönünden çok daha fazla stoka sahip olmasına rağmen kısa sürede düştü. Bu sebeplerden bazılarını Halep düşmeden önce tüm grupların kuşatma altındaki tüm grupların genel emir olarak atadığı Ebu el-Abd tarafından açıklandı. (Tıklayınız)

Ebu el-Abd Aşida konuşmasında söylediği şu sözleri hatırlayalım:

“Gruplar birbirleri ile savaşmak için hazırlık yapıp askeri mühimmatlarını saklıyorlardı. Şam’ın Fetih Cephesi ve Ahrar Şam hareketi rejim ile savaşma için cephane satın alırken diğer gruplar her türlü askeri mühimmat ve cephaneyi stok yapıyordu, bu gruplar Halep’i terk edince bunlar rejimin eline geçti.”

Ebu el-Abd Aşida’nın da aktardığı gibi, Halep’te ÖSO’nun operasyon yapmak için mühimmat soran Şam’ın Fethi Cephesi ve Ahraru’ş-Şam’a “yok” dediği mühimmatlar Esed rejimin TV’sinde yayınlandı!

Ortada öyle oyun içinde oyunlar dönüyor ki, binlerce şehid verilerek 5 yılda savunulan Halep’in mahalleleri, birkaç gün içinde tamamen kaybedildi. Ve bu ihanetin başında da gelecekte Esed devrildikten sonra diğer muhalif gruplarla savaş planları yapanlar geliyor. Bir diğer iddia ise daha vahim, bu silahlar Esed’le anlaşma yapan gruplar tarafından imha edilmeyerek bu şekilde sağlam geride bırakıldı. Oysaki Muhalifler videolara yansıdığı gibi, Esed askerlerinin eline geçmesin diye evlerini yaktı, hatta motorlarını bile yaktı. Ama anlaşılan bazı ÖSO grupları bırakın bunları, cephanelerini bile imha etmeyerek adeta Esed’e teslim etmişler.

Burada tüm ÖSO gruplarını da itham etmedimizi hatırlatalım. 5 Aralık’ta Halep daha düşmemişken Şam’ın Fethi Cephesi ve bir ÖSO grubu olan Ebu Ammara Taburu beraber bir operasyon yaparak Ceyşul İslam ve Feylakuş Şam’ın Halep’teki merkezlerine baskın düzenledi. Baskın sonrası tüm cephaneye el koyan ŞFC ve Ebu Ammara Tugayları, Feylakuş Şam ve Ceyşul İslam’ın halka yiyeceği fahiş fiyata sattığını, cephanelerini de paylaşmadığını, kuşatma daralırken yapılan bu davranış üzerine bu eylemi gerçekleştirdiklerini açıklamıştı. Yani mesele ÖSO olma meselesi değil, mesele savaşı Allah ve halk için yapanlarla savaştan rant elde etme derdinde olanlar arasındaki bir mesele. Bu grupları tümden de itham etmiyoruz, ama kuşatma altında olan bu olaylar Halep için sonun başlangıcı olduğunu da hatırlamak gerekiyor.

Halep’te dönen oyunları ve ihanetleri Suriye halkı da bu halk için can veren mücahidler de unutmayacaktır. Bundan sonra başlayan savaş, artık net bir savaş olacak çünkü halk, kimin ne derdi var Halep üzerinden bizzat yaşayarak gördü. Halkın ve Hakkın desteğini alan hareketler yeni savaşta Suriye’nin gidişatını değiştirecektir.

Esed rejiminin eline geçen mühimmatların bazılarının direk ABD malı olduğu görülüyor. Bu da ABD’nin desteklediği grupların mühimmatlarını imha etmediği manasına geliyor. Esed rejiminin eline geçen mühimmatlar içinde ise her türlü silah var ve ne yazık ki bu cephane İdlib’de Müslümanlara karşı kullanılacak:

Hazırlayan: Selahaddin Dağıstan

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir