Heyet-i Tahriru’ş-Şam lideri Haşim Ebu Cabir kimdir?

Ahraru’ş-Şam Hareketi’in eski emiri Şeyh Haşim Ebu Cabir liderliğinde kurulan ve ismi Heyet-i Tahriru’ş-Şam olan yeni oluşuma Suriyeli bir çok büyük grup biat etti.

Bu oluşum, sahada daha önce yapılan çatı örgütler gibi bir hareket değil. Diğer bütün muhalif gruplar kendilerini feshederek Şeyh Ebu Cabir’in liderliğinde toplandığını ilan etti.

Suriye sahasında bir çok irili ufaklı grup dalga dalga bu oluşuma katılmaktadır, gözlemciler bir kaç gün içerisinde bu yeni oluşumun Suriye muhalefeti içinde en büyük ve en güçlü oluşum olacağını söylemektedir.

1968 yılında Halep-Meskene’de doğan Ebu Cabir, Halep Üniversitesi Makine Mühendisliği fakültesinden mezun oldu. Savunma sanayi fabrikalarında uzman olarak çalışan Ebu Cabir, bu nedenle de mühendis sıfatıyla şu an anılmaktadır. 2005 yılında Irak’a “ABD’ye karşı savaşmak üzere savaşçıları transfer etme” suçlamasıyla tutuklanarak Suriye’deki Seydnaya Cezaevi’ne gönderildi.

2011 yılında Esed rejimi tarafından çıkarılan kısmi af ile serbest kalan Ebu Cabir, halk ayaklanmasına katılarak Suriye kıyamını organize etmeye başladı. Ahraruş Şam’ın şura konseyi üyesi olan Ebu Cabir, genel emir Hasan Abbud’un hayatını kaybetmesi üzerine genel emirliğe getirildi. Daha sonra ise genel emirliği şu anda devam eden Ebu Ammar’a devretti. Ahraru’ş Şam’ın askeri kanadında ağırlığı olan grupları birleştirerek Ceyşu’l Ahrar’ı kurdu. Şimdi de Ahraruş Şam’dan ayrılarak yeni kurulan Heyet Tahrir Şam’ın başına geçti.

Şeyh Ebu Cabir, şeriata düşkün ve Suriye sahasında saygınlığı ile tanınıyor. Önceki yıllarda muhalif lider olarak Türkiye’ye, Mekke’ye de ziyaretlerde bulunan lider, özellikle Türkiye’deki Ehl-i Sünnet cemaat liderleri tarafından da tanınan bir şahsiyet.

Ahraru’ş-Şam’ın eski lideri Ebu Cabir, 2015’in Mayıs ayında Sukuru’ş-Şam lideri Ebu İsa ve Ceyşu’l-İslam lideri Zehran Alluş ile İstanbul’da görüşmeler yapmıştı.

Ebu Cabir, Ahraru’ş Şam genel emirlik görevini Ebu Yasir’a devrettikten sonra Suudi Arabistan’a gitti:

Kaynak: Küresel Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir