HTŞ’den Esed rejimine ağır darbe: En az 30 ölü

Suriye sahasındaki haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre; Tahriru’ş-Şam Heyeti(HTŞ)’ye bağlı Ebubekir Sıddık Ordusu ve Ebu Ömer es-Serâkibî Tugayı’na bağlı direnişçiler, Esed rejiminin Haleb’in batısındaki Raşidiye ilçesinde bulunan ve El-Akreb olarak bilinen askerî üssüne yönelik bir sızma operasyonu gerçekleştirdi.

HTŞ’nin askerî kanat sözcüsü Ebu Halid eş-Şâmî’nin bildirdiğine göre; savaşçı birlikler, önceki günün sabahında Halep’in batısında yer alan Su’uk el-Cabas(Karpuz Pazarı)’ta bulunan rejim militanlarına 3 koldan sızma harekâtı gerçekleştirdi. Daha sonra bölgedeki Nusayrî militanlara yönelik saldırıyı başlatan direnişçiler, düşmanlardan onlarcasını öldürüp yaralamayı başardı.

Sözcü Ebu Halid, sızma saldırısında rejim birliklerinin büyük bir şokla karşılaştıklarını ve çıkan çatışmada aralarında subayların da olduğu 30’dan fazla askerin öldürüldüğünü ve birçoğunun da yaralandığını açıkladı. Çatışmalarda 4 HTŞ mücahidinin de şehid düştüğünü bildirdi.

Suriye rejimine bağlı medya kaynakları da Batı Halep’te yaşanan çatışmaları doğruladı. Rejim kaynakları, saldırıya uğrayan bölüğün tamamen dağıldığını ve aralarında Albay Ali Rahmun ile Yarbay Emced Hayer’in de bulunduğu çok sayıda rejim unsurunun hayatını kaybettiğini açıkladı.

HTŞ’ye bağlı medya kaynakları da bu son operasyonun, mücrim rejimin sivillere yönelik katliamlarına karşı düzenlenen “Ve Mü’minlerin Göğüslerini Ferahlatsın” adlı operasyonların bir parçası olduğunu duyurdu.

Öte yandan HTŞ’nin medya kolu IBA Ajansı da operasyon öncesi ve sonrasından bazı görselleri paylaştı. Görüntülerde ölen rejim militanlarıyla onlardan ele geçirilen çeşitli hafif silahlar göze çarpıyor.

Operasyondan görüntüler

Ümmet Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir