İdlib’de bir ketibe, ŞFC ile çatışmadan dolayı Sukur eş-Şam’dan ayrıldığını duyurdu

Suriye’de Şam’ın Fethi/Fethu’ş-Şam Cephesi(ŞFC)’nin Batı ve dış güçlerle işbirliği yaparak farklı bir ajanda uygulayan Ceyşu’l-Mücahidin ve Cephetü’ş-Şamiyye gruplarına  düzenlediği operasyonun yankıları sürüyor.

Şam’ın Fethi Cephesi’nin bu hamlesinden sonra Sukuru’ş-Şam lideri Şeyh Ebu İsa, ŞFC’yi “Hâricî” olarak tanımlayarak kendi askerlerine Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı savaşma emri vermişti. Ebu İsa’nın kendisi ise çatışmaların başlamasından kısa bir süre sonra Türkiye’ye kaçtı.

Sukuru’ş-Şam grubuna mensup bazı savaşçıların bazı mıntıklarda ŞFC’ye saldırması üzerine, Şam’ın Fethi Cephesi operasyonu genişleterek Sukuru’ş Şam’ın elindeki merkezlere de yöneldi. Sukuru’ş-Şam ise yeni bir beyanat yayınlayarak Ahraru’ş-Şam’a biat ettiğini açıkladı. Bununla birlikte bazı gruplar, Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldırılarını sürdürüyor. Ahraru’ş Şam’a biat etmeleri de şu anlık bir koruma ve meşrulaşma bahanesi olarak yorumlandı.

Sukuru’ş Şam’dan birçok savaşçı ise Şam’ın Fethi Cephesi ile savaşmayı reddederek Sukuru’ş-Şam’dan ayrıldı.

Son olarak Sukuru’ş-Şam’a bağlı Nurû’l-İman Tugayı da yayınladığı bir beyanla bu karara uymayacağını açıkladı.

Sukuru’ş-Şam’ın hakimiyetindeki Muatram köyünde aktif bulunan Nuru’l-İman Tugayı, Sukuru’ş-Şam’ın Astana’da mücahidlere ihanet ettiği gerekçesiyle bu hareketten ayrıldıklarını, sadece evlerinde oturacaklarını, mücahidlere karşı savaşmayacaklarını ve köylerini dış tehlikelerden koruyacaklarını beyan ettiler. Bununla beraber ellerinde bulunan Sukuru’ş-Şam’a ait bütün ağır ve hafif silahları “Şam’ın Fethi Cephesi” genel komutanlığına teslim edeceklerini de beyanatlarında bildirdiler.

Sukuru’ş-Şam’a bağlı Nuru’l-İman Tugayı’nın yayınladığı beyanat:

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir