Kabardin – Balkar’da 3 genç katledilip “militan” ilan edildi

Rus işgali altında bulunan Kafkasya’daki Kabardin-Balkar Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te 27 Şubat günü bir apartman dairesine düzenlenen operasyon sonucu 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Kabardin-Balkar’daki yerel FSB çetesinin iddiasına göre; Cumhuriyet’in yerel sakinlerinden 3 genç, “dinî fanatik bir grubun üyeleriydi” operasyon düzenlenen evde bir terör saldırısı planlıyordu. FSB çetesi, bu açıklamasında herhangi bir grup ismi belirtmedi.Oysa genellikle bu gibi durumlarda tutuklanan yahut katledilen Müslümanlar, düzenli olarak “İslam Devleti/IŞİD” üyesi olmakla itham ediliyordu. Ancak FSB, ilk başta İD hakkında bir şey söylemedi. Fakat kısa süre sonra İD bağlantısı yine servis edildi.

İşgalciler ve yerel işbirlikçileri ayrıca, baskın düzenlenen evde silah ve patlayıcı kemerleri bulunduğunu iddia etti.

Yerel halkın ise 27 Şubat sabahı gerçekte ne olduğuna dair bir bilgisi yok. Sadece işgalci ve işbirlikçilerinin silahlı birliklerinin, Nalçik’in merkezinde bulunan Leningradskaya ve Tupoleva caddelerini abluka altına aldığı ve bir müddet sonra da çatışmada militan şüphelilerinin öldürüldüğü biliniyor.

Kaynak: Kavkazcenter, Ümmet Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir