Kazakistan’da Müslüman Bir Rus Hanıma 5 Yıl Hapis

520396Özbekistan’dan Said Hulmanat İşmanov’un Özbek hapishanelerinde işkence altında şehit olmasından sonra bugün de bir başka Müslümanın sırf Rabbim Allah dediği için hapsediliş haberini size üzülerek bildiriyoruz.
Rafis Galiulin ve eşi Aishe (Natalya) Vatinkova 2004 yılında Rusya içerisinde yer alan Tataristan’ın başkenti Kazan’da İslam’ı seçerek karı koca Hizb ut Tahrir ile birlikte İslam davetini taşımaya başladı. Kazan’da güvenlik birimlerinin ve Rus istihbaratının yoğun baskısında maruz kalan aile bu baskılar neticesinde 2005’de Kazakistan’a sürgüne mecbur bırakıldı. Sürgün olmalarına rağmen Hizb ut Tahrir’le birlikte İslam davasını yüklenmeye devam ettiler.
Rafis Galiulin Kazakistan’da hapsedildi. Karısı Aishe Vatinkova internet üzerinden yayınladığı video mesajlarla kocasının serbest bırakılmasını talep etmekte, insan hakları savunucularını ve Müslümanları bu hususta duyarlılığa davet etmekte idi.  Kazakistan güvenlik birimleri Rafis Galiulin’in eşi Aishe Vatinkova’ya da “terörü savunma ve aklama” suçlaması ile dava açtılar.12.10.2013 tarihinde bu dava neticelendi. Aishe Vatinkova’ya Kazakistan emniyet birimleri sırf İslam’ı dava eden kocasını müdafaa ettiği için 5 yıl hapis cezası verdiler. Mahkeme salonundan hapse götürüldü.
Bir mesajında eşinin suçsuz yere tutuklanmasını açıklayıp, dünyadan yardım istemişti.Oysa tutuklanmasının gerçek nedini, eşi Galiulin Rafis’e baskı yapıp onu Hizb ut-Tahrir’e üyelikten caydırıp bunu kameralar karşısında açıklamaya zorlamaktır.Natasha’nın 3 küçük çocuğu var ve devlet güçleri onları alıp yuvalara yerleştirmekle tehdit ediyorlar. Rus yetimhanelerinde çocukların başlarına gelen işkence videolarını bir kaç ay önce izlemiştik ve hala hafızalarımızdan silinmiş değildir…
Ajanslar
* * *

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir