MUM-DER Başkanı Ali Yaman, “Ümmet-i İslam”ın Sorularını Cevapladı

ali yaman-mumder

Bağımsız haber ve medya portalımız “Ümmet-i İslam”, Türkiye’de çeşitli cezaevlerin İslâmî davalardan dolayı yatan tutuklu ve hükümlülere destek amacıyla 2015 yılında kurulan “Muhtaç Mahkumlara ve Ailelerine Yardım Derneği (MUM-DER)”nin başkanı Ali YAMAN’la özel bir röportaj gerçekleştirdi.

***

Ümmet-i İslam: Sn.Ali Yaman,bize ve takipçilerimize kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ali YAMAN: Ben 1967 Sivas doğumluyum. İlköğretimimi İstanbul Ümraniye’de tamamladım. Daha sonra hayatın getirdiği zorluklardan dolayı iş hayatına atıldım.

Ümmet-i İslam: Yeni kurduğunuz Mum-Der hakkında bilgi verebilir misiniz?Böyle bir dernek kurma fikri nereden geldi?

Ali YAMAN: Bizden evvel bu konu ile alakalı çalışma yapan iki dernek kurulmuştu: İHA-DER ve GARİP-DER…  Bu çalışmalar, bazı sebeplerden dolayı sona erince bu alanda ciddi bir boşluk ortaya çıkmış oldu. Bunu da cezaevinde yatmış ve oraların ortamını, zorluklarını iyi bilen birisi olarak bu alanda çalışma yapma ihtiyacını hissettim. Tahliye olduktan sonra kısa bir süre ferdi olarak çalışmaları yürütmeye çalışsam da ilerleyen süreç bu yükün ağırlığını ortaya koyması hasebiyle konu ile alakalı hem cezaevinde beraber yatmış olduğumuz arkadaşlarla hem de dışarı çıkınca konu üzerinde hassasiyeti olan Müslümanlarla istişare ettik ve bu gayretlerimiz neticesinde Allah’ın yardımı ile Muhtaç Mahkûmlara ve Ailelerine Yardım Derneği’ni (MUM-DER) kurduk ve çalışmalarımızı daha geniş çaplı olarak bugüne kadar getirdik; Allah’a hamd olsun.

Bizler MUM-DER olarak cezaevlerinde yatmakta olan mahkûmlar ile ve bunların geride bıraktıkları aileleri ile ilgilenmekteyiz. Elimizden geldiği ölçüde bu konunun Müslümanları gündemine alınması gayretindeyiz.

Ümmet-i İslam: Cezaevlerinde yatan tutuklu-hükümlülere ve onların ailelerine ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?

Ali YAMAN: Yapmış olduğumuz yardımlar, tutuklu ve hükümlülere yönelik en başta samimi bir selam ve dua; bundan sonra ise mektup, kitap, dergi, çeşitli yayınların posta yolu ile cezaevlerine ulaştırılması ve en önemlisi de zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumdaki bu mahkûm kardeşlerimize yaptığımız maddi yardımlardır. Ailelerine gelince onları cezaevi ziyaretlerine götürüp getirme, karşılaştıkları en önemli sıkıntılardan olan kira, ev faturaları ve diğer ihtiyaçları için yaptığımız maddi yardımlardır.  

Ümmet-i İslam: Tutuklu ve hükümlülerin geçmişte yapılan usulsüz yargılanmaları ile alakalı herhangi bir çalışmanız var mı?

Ali YAMAN: Bu mesele ile alakalı bazı çalışmalarımız var. Yaklaşık olarak 2000’li yıllardan itibaren devlet kademelerine büyük bir kurnazlıkla sızıp kadrolaşan paralel örgüt (FETÖ/PDY) mensupları Türkiye’yi siyasal ve uluslararası arenada zor duruma düşürmek amacıyla hukuka ve insan haklarına aykırı biçimde yüzlerce hatta binlerce dosya oluşturmuş ve bu suretle binlerce samimi Müslümanı mağdur etmiştir. Özellikle emniyet ve yargı birimlerinde yapmış oldukları usulsüz sorgu, gözaltı ve muhakeme süreçleri ile binlerce insan mağdur edilmiştir. Biz de bu meyanda yapılan bu usulsüz yargılamaların takipçisi oluyor ve verilen haksız cezaların bozulması ve yeniden yargılanma sürecinin başlayabilmesi adına elimizden gelen gayretleri sarf etmekteyiz. Bu zulme razı olmayan samimi insanları özellikle de hukukçu kimliğe sahip kişileri bu alanda yardımlaşmak üzere davet ediyoruz. 

Ümmet-i İslam: Sitemiz aracılığıyla konuya duyarlı Müslümanlara iletmek istediğiniz mesajınız nedir?

Ali YAMAN: Öncelikle röportaj için teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Bundan sonra ise Müslüman kardeşlerimize son olarak şunları söylemek istiyorum: Cezaevlerindeki kardeşlerimiz, bizlere sürekli olarak kendilerini unutmamamızı söylüyorlar. Biz de kardeşlerimizin mesajlarını sizlere iletmekteyiz. Bir kardeşimiz bize mektubunda şunları yazmıştı: “Biz cezaevindeki basın yayın organlarından takip ettiğimiz kadarıyla başta Suriye olmak üzere Dünya’nın diğer bölgelerinde mazlumlara hayırsever dernekler tarafından yapılan yardımları takip ediyoruz. Bu, bizi çok duygulandırıyor ve onlara dua ediyoruz. Ancak cezaevlerinde 15- 20 hatta daha fazla süredir bulunan kardeşleri için hiçbir çalışma yapmamaları bizi derinden üzmektedir. Hâlbuki cezaevlerindeki mahkûmlar ile ilgilenmek de tıpkı diğer bölgelerdeki mazlumlara yardım etmek kadar elzemdir.” Bu mesajı da sizin vesilenizle tüm duyarlı kardeşlerimize iletmek istedim.   

Ümmet-i İslam: Bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Ali YAMAN: Ben teşekkür ederim. Yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Ümmet-i İslam/Özel Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir