Nusra ile 13. Fırka arasındaki savaşın gözüken ve gözükmeyen sebepleri

nusret-cephesi-ebu-hadiye-egitimBirkaç gün önce Marat el Numan’da Nusret Cephesi ile 13. Fırka arasında çatışmalar başlamıştı. Dün Nusret Cephesi yayınladığı beyanatta Dr. Abdullah el Muhaysini, Abdurrezzak el Mehdi ve Ebu Haris el Mısri öncülüğünde şeri mahkeme kurulmasını teklif etmiş, 13. Fırka da bunu kabul etmişti.

Çatışmaların başlamasının sebebini ise Şam İlim Ehlinden Şeyh Osman Saad kısaca yazdı. Şeyhin Marat El Numan hadisesi hakkındaki şahitliği şu şekilde:

“13. Fırkaya bağlı bir Albay, Nusret Cephesi’nin sancağını indirip ayaklarının altına alınca Nusret Cephesi’ne bağlı savaşçılar bu albayı dövdüler. Birisi ÖSO’dan diğeri de Ahraruş Şam’dan Ebu Enes Harem olan iki arabulucu durumu kapatmaya çalışsa da görünüşe göre bu durum Albay için yeterli değildi. Ertesi gün kendisini döven Nusret Cephesi mücahidini yakalamak üzere adamlarını Nusra üyelerinin evlerine baskına gönderince çatışma patlak verdi. Daha sonra Nusra’nın merkezini de bastılar ve Nusra karşılık verdi.”

Saldırıda Nusra’dan Ebu Yahya Ensari’nin Şehid edilmesi ve Nusra’nın Şeri Mahkemeye albayın ve adamlarının teslim edilmesi isteğinin reddedilmesi üzere Nusret Cephesi Marat El Numan’a askeri konvoy gönderdi ve 13. Fırka’yı bölgeden attı. Nusra’nın saldırısında 13. Fırka’nın 6 savaşçısı öldürüldü, 40 tanesi yaralandı ve çok sayıda esir alındı. 13. Fırka’nın lideri Ahmed Saud ise Türkiye’ye kaçtı. ABD’den silah yardımı alan 13. Fırka’nın silah depolarındaki Anti-Tank roketleri, zırhlı araçlar, bir Tank ve ABD hükümetinden ele geçirilen çokça para ve ekipman Nusret Cephesi tarafından ele geçirildi.

Olayların durulması üzerine Nusret Cephesi yeni beyanat yayınladı.

Nusret Cephesi yeni yayınladığı beyanatta yaşanan bu problemin çözümü için bir mahkemenin kurulması gerektiği ve mahkemenin, Dr. Abdullah el Muhaysini, Abdurrezzak el Mehdi ve Ebu Haris el Mısri öncülüğünde yapılmasını talep etti. Beyanda 13. Fırka’nın Nusret Cephesi’ne saldırdığı ve Ebu Yahya Ensari’yi Şehid ettiği de açıklandı. Ayrıca safların birleşmesi gerektiğini ve tek hedef doğrultusunda hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

13.Fırka da yeni bir beyanat yayınlayarak şeri mahkemeyi kabul ettiğini açıkladı.

* * *

Bazı ÖSO grupları son zamanlarda Nusra aleyhine halkı kışkırtmaya çalışıyor. Bunlar aslında Cemal Maruf ve Hazm hareketi gibi ABD destekli grupların mensupları ve taraftarlarından oluşuyor. Bu iki çeteye maslahat gereği Nusret Cephesi ilk başlarda sessiz kalsa da, halktan haraç kesmeleri, birçok mücahidi kaçırıp katletmeleri ve hırsızlık yapmaları sebebiyle “Çeyşul Harami” ismini almaları üzerine Nusret Cephesi önce Cemal Maruf çetesini, sonra da Hazm’ı tasfiye etmiş, silahlarına el koymuştu.

Suriye’de Nusret Cephesi’nin yalnızlaştırma ve marjinal gösterme çabaları Esed ile sözde ateşkes sürecinde hız kazandı. Olayı o kadar abarttılar ki, photoshop ile Nusret Cephesi’nin halk tarafından protesto edildiği yalanlarına bile sarıldılar:

photo505093566124633540

13.Fırka günlerdir Nusret Cephesi hakkında yalan haberler yalanlayarak halkın Nusret Cephesi’ni protesto ettiğini iddia etti.

aaa

Oysaki İdlib’te yeni gibi lanse edilen gösteriler Halep’te yapılan eski bir gösteriye aitti:

photo505093566124633539

 

ÖSO gruplarının bazıları hala Nusret Cephesi’ne karşı planlar kursa da Nusret Cephesi’nin bu tür grupları uzun vadede dönüştürme ya da tasfiye etme planı yaptığı ortadadır. Bu tür grupların amacı aslında Nusret Cephesi ile Fetih Ordusu çatısı altında birleşen cihadi grupları birbirine düşürmek olsa da, Nusret Cephesi’nin her çıkan problemi ortak şeri mahkemeye taşımaya çalışması, bu tarz fitneleri başlamadan sonlandırmış oluyor çünkü fitneyi çıkartan bu gruplar zaten şeri mahkemeden de kaçıyorlar.

Suriye’de savaşın uzaması ve hem ABD’nin hem Rusya’nın muhalifleri bombalaması, Suriye’de Batı yanlısı muhalif grupların erimesini ve kalan halkın İslami bir mücadele amacıyla savaşan Nusret Cephesi ve Ahraruş Şam gibi gruplara katılmasını sağladı. Esed ile ateşkes anlaşmasını birçok ÖSO grubu kabul etmiş, bu ÖSO gruplarından Esed ile ateşkese razı olmayan savaşçılardan yüzlercesi ise son iki haftada Nusra saflarına katılmıştı. Batı yanlısı bazı ÖSO gruplarının bitmeye başlaması elbette bu tür grupların liderlerini Nusra’ya karşı bilenmesine neden olmaktadır.

Nusret Cephesi’nin bugün Suriye’deki halkın desteğini kazanmasında iki büyük sebep var. Bunlardan birincisi Esed’den fethettiği bölgeler ve çatışmalarda kilit rol oynayıp mücahidlerinin fedakârca savaşmasıdır. Nitekim sadece Halep savunmasında şimdiye kadar Nusra’nın 6 binden fazla şehidi olduğu ortadadır. Nusret Cephesi’nin Suriye’de halkın desteğini kazanmasının bir diğer ana faktörü ise irşad merkezleri, Cuma vaazları, ilmi eğitim merkezleri ile Suriye halkında İslami şuuru pekiştirmesi ve halkın şeriata ve şehadete arzu duymasına vesile olmasıdır. Bu gerçeği göremeyen Batı destekli gruplar birer birer tasfiye olurken Nusret Cephesi’nin dimdik ayakta olduğunu görmeye devam edeceğiz.

Ferman Nazif

Ümmeti İslam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir