Nusret Cephesi’nde üst komuta ve şura heyetine yeni atamalar

10152038_235256633332668_8358357055329954658_nBirkaç gün önce Nusret Cephes’ine bağlı kaynaklar El Kaide’nin Suriye kolu Nusret Cephesi’nin lideri Cevlani’nin Ebu AbdurRahman el-Libi’den sonra Iyad et-Tubasi ”Ebu Celibi el-Urduni”nin emir olarak Sahil bölgesi olan Lazkiye’ye atandığını bildirdi.

Ebu Culeybi Deraa bölgesinden Kuzey bölgesine kadar Sami el-Ureydi gibi Ürdünlü bir çok emirle bu bölgelerde emirlik yaptı. Ebu Celibi’nin Suriye sahiline emir olarak atanması için tavsiye eden emir Ebu Hatice el-Urduni olduğu bildirildi.

Ayrıca Nusret Cephesi şura üyesi olarak Ebu Maria el Kahtani’nin atandığı gibi Nusret Cephesi’nin eski Rakka emiri Ebu Abbas Rakkavi sahil bilgesine Ebu Culeybi’den sonra ikinci kişi olarak atandı.

Ebu Maria El Kahtani, Iraklı mucahidlerden olup, Cuburi aşiretindendir. Irak’ın ABD tarafından 2003 yılında işgal edildiği dönemler, Ebu Mariya’nın gençlik yıllarına tekabül eder ki, o da bundan nasibini almıştır. İfsad edilmiş Irak topraklarında, Saddam’ın gençlerden kurduğu gönüllü “Fedaiyyun” ordusuna katılan Ebu Mariya, bu dönemde işgale şahit olur. Saddam Ordusu kısa sürede ABD karşısında direnemez ve mevzilerini terk eder ve Irak düşer, ülke işgal edilir. Ebu Mariya da diğer gençler gibi ortada kalmıştır ve işgal güçlerinin kurduğu polis teşkilatına başvurur, yeni teşkilatta polis olur. İşgal güçlerinin bu ordusuna hizmet etmek anlamına gelen bu yanlıştan kısa süre sonra Ebu Mariya döner ve tevbe eder ve cihada katılır. Ebu Mariya’nın abisi ise, yine işgal güçleri için çalışmaya devam ettiği için Irak İslam Devleti tarafından öldürülür. Ebu Mariya ise İslam Devleti saflarında işgale ve Rafızilere karşı savaşmaya devam eder. Suriye cihadı başlayınca Ebu Mariya Bağdadi tarafından Cevlani’nin yanına, Suriye’ye gönderilir ve Nusret Cephesi’nin önemli liderlerinden biri olur. Daha sonra fitne süreci başladığında Ebu Mariya Cevlani’nin yanında yer aldı. Sonra süreç çatışmaya evrilince Nusra’nın Şarkıyye’deki emiri olması itibariyle IŞİD’le (Deyr ez-Zor Haseke) en çok Ebu Mariya savaşmıştı. IŞİD’in burada rejimle birlikte mucahidlere saldırması ve ÖSO gruplarının ihaneti sebebiyle Nusra bölgeden çıkmak zorunda kaldı. Ebu Mariya da bölgeyi terk etmek zorunda kaldı ve güneye, Deraa’ya geçti. Bazı iddiaların aksine Ebu Mariya hiç bir zaman Nusra’dan ayrılmamıştır. Şu anda yeniden Şura üyesi olarak atanmıştır.

10527655_1439694402970937_5482041552786972884_n

Ebu Mariya Kahtani’nin çevirdiğimiz bazı yazıları:

—Nusret Cephesi komutanı Şeyh Kahtani’den Irak’taki Ehli Sünnet’e mesaj

www.ummetbulteni.com/nusret-cephesi-komutani-seyh-kahtaniden-iraktaki-ehli-sunnete-mesaj

—Şeyh Kahtani: “Son On Yılın Gördüğü En Alçak Anlaşma”

www.ummetbulteni.com/seyh-kahtani-son-on-yilin-gordugu-en-alcak-anlasma

—Şeyh Kahtani’den Ehli Sünnet’e Vahdet Çağrısı:

www.ummetbulteni.com/nusra-emirlerinden-seyh-kahtaniden-ehli-sunnete-vahdet-cagrisi

—Şeyh Kahtani: Şehvetperest Hurafecilerin Mezhebinin Yerle Bir Edilmesi

www.ummetbulteni.com/seyh-kahtani-sehvetperest-hurafecilerin-haricilerin-mezhebinin-yerle-bir-edilmesi

Ümmeti İslam / Özel Haber

Bir yorum

  1. Hulafe i rasidin yolunda bu dinin temsilcileri atanmış Allah bunlara selamet versin sözlerine davranışlarına dini muhammed in tadını halini versin. Bizler selamete istiyorsak bu dinin amirlerinden dua edip , onlarin zaferler kazanmasi ilerlemesi kararlarinda dunnete uymasi elbette bu islami bir alan kuvvetlendirip serrin onune set olacaktir.Allah tan kurtuluş isterim bir zaman Rabbimiz halifemjzi bize bağışlar inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir