ŞFC’nin İdlip harekâtının nedenleri hakkında sahadan bir yorum

Suriye’de muhaliflerin elindeki İdlib şehri, hareketli günler yaşıyor. Şam’ın Fethi Cephesi’nin uzun süre topladığı istihbarat bilgisinden sonra Ceyşu’l-Mücahidin ve Şam Cephesi gruplarına operasyon başlatması olayların başlatan etken oldu. Şam’ın Fethi Cephesi yayınladığı beyanatta, Esed ile masaya oturup devrimi satmaya kalkan liderlerin tasfiye edileceğini açıkladı. Ümmet-i İslam’ın sahadaki kaynaklardan edindiği haberlere göre, Ceyşu’l-Mücahidin ve Şam Cephesi’ne son süreçte ABD tarafından yoğun bir cephane akışı tespit edildi. Bu iki grup buna rağmen Halep’te aktif savaşmadığı gibi, olası bir İdlib saldırısı için de bu cephaneliği almadı. Şam’ın Fethi Cephesi de son yayınladığı beyanatta, ABD’nin artan hava saldırıları sonrası İdlib’te bazı grupların Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldıracağını açıkladı. Bu saldırının istihbaratını alan Şam’ın Fethi Cephesi, saldırı başlamadan önce kendisi bu grupları kuşatma altına aldı. Bu durumu ise diğer gruplar kabullenmedi ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı pozisyon aldılar. Bununla birlikte tarafsız kalanlar ve Şam’ın Fethi Cephesi ile beraber hareket eden gruplar da mevcut.

Suriye sahasından yazan aktivist-mütercim Muhammed Atta, son gelişmeleri sosyal medya hesabından yorumladı. İdlib’te neler olduğu hakkında önemli olan bu bilgileri sizlere sunuyoruz:

* * *

Mücahidler Pentagon’un kurdurmuş olduğu gruplara karşı mücadeleye girmiş bulunmaktadır. Bu grupların fertleri arasında bazı aldatılmışlar olsa da liderleri mücahidlerin ödedikleri bedellerin üzerine konmaya çalışmaktadırlar. Astana’da bir şeyler elde edebilmek için mücahidleri feda etmeye hazır olanlara tabiki karşı konulmalıdır.

Şam cihadı hendeklerde başladı otellerde son bulmayacaktır!

Bu kez Mervan Hadid’in ve Adnan Ukle’nin torunları, Hama cihadını satanların torunlarının oyunlarına gelmeyecektir.Mücahidler akıtılan bunca kanı ucuz bir şekilde demokratlara vermeyecektir.

Astana görüşmelerinden 50 yıl önce Filistin görüşmeleri başlatılmıştı ve hala devam ediyor. Bu gün olanların sorumlusu, terör listesine alınma ve yardımların kesilmesi korkusuyla dün birleşmeye karşı fetva yayınlayanlardır.

Şam’ın Fethi Cephesi’nin yaptığı, harici güçlerin maşalığını yapan oluşumların sonlandırılmasıdır.

“İlim ehli şurası” oluşumu İstanbul’da, Cehpe’nin şer’ileri ise sahada, sizce hangisi daha isabetli karar alabilir?

Yapılan uygulama, Astana’ya bir karşılık olarak gerçekleşmiştir. Şam cihadını satmak isteyenlere bir cevap olarak… Fesadın kurutulması için bir gerekçe gerekmez ve beklenilmez. Ne yani “Sahil kalkanı”nın gerçekleşmesi mi beklenseydi!

Komutan Selahaddin Eyyubi, 33 ay boyunca iç savaşlarda taifelerle mücadele etti. Haçlılarla savaş süresi ise 13 ayı geçmemiştir.

Şu ana kadar sosyal medyada bazılarının karalama amaçlı açıklamalarının aksine, yürütülen uygulamalarda Müslüman kanının akıtılmasından şiddetle kaçınılmaktadır ve bildiğimiz kadarıyla akıtılan bir kan da yoktur. Grupların fertleri hakikatleri duyar duymaz kabul ediyor ve teslim oluyorlar.

Muhammed Atta

Twitter: @Ahdasulmelahim

Ümmet-i İslam / Özel Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir