Şam Mücahidlerinden Maldivli Şehid Ebû Yûşâ Hakkında Bir Kaç Söz

ebu_yu__a_smallMübarek Şam Beldesi’nde 2015 Yılı Eylül ayında şehid olan (inşallah) Maldiv Ketibesi’nden Ebu Yûşâ hakkında birkaç söz…

İdlib Vilayeti’ne bağlı Fua’daki son muharebelerde sevgili kardeşimiz Ebû Yûşâ el-Maldivî şehid oldu inşallah. Herkes O’nu neşeli, yiğit, duyarlı ve tanıdık-tanımadık herkese karşı samimî biri olarak tanıdı.

O’nun şehâdet haberi, sürekli ziyârete gittiği bir köye ulaştığı zaman yaşlı bir kadın sordu: “Söyleyin bana; mücâhidlerden hangi kardeş şehid düştü?”Maldivli mi? O güleryüzlü ve nazik adam mı? Beni her gördüğünde, ‘Ey anacığım! Nasılsın?’ diye sorardı. O mu?

Bizimle çok az bir zaman birlikte kalmış olmasına rağmen hem Ensar hem de Muhâcirlerin sevgi ve hürmetini kazanmıştı. O, sürekli olarak bir an evvel Allah yolunda şehid olma arzusunu dile getirirdi. Şehâdet, O’nun her konuşmasında dile getirdiği bir kelimeydi.

Bu muharebenin olduğu gün O, ihlas hakkında yapılan bir sohbet sonrası çok ağlamıştı. Çatışma başladığında ise saldırı grubu içinde yer almıştı.

Yoğun çatışmalar boyunca pek çok kardeş yaralanmıştı. Ebû Yûşâ ise sürekli onlara yardım ediyor, yaralıları güvenli yerlere taşıyordu. Yine bir yaralı kardeşe yardım etmeye çalıştığı esnada O, bir keskin nişancı tarafından vuruldu. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun! Kardeşler O’nun yanına ulaştığında çoktan ruhunu Allah’a teslim etmişti. İşaret parmağını kaldırmış ve gülümser vaziyette yatıyordu. Subhanallah!

Ahdine sadık olanlardan olduğunu düşündüğümüz bu ihlaslı kardeşimiz, cihad meydanına üzerindeki elbisesi dışında hiçbir şeyi olmadan geldi ve bu dünyayı inancına olan samimiyeti ve sevgisiyle terk etti. O, bu dünyaya samimî bir Müslüman olarak Zilhicce’nin 10.günü, bir Cuma sabahı veda etti.

İbn-i Abbas(r.a.)’ın rivayet ettiğine göre; Rasulullah (s.a.s.) şöyle dedi: “Başka günlerde yapılan hiçbir sâlih amel bu günlerde, yani Zilhicce’nin on gününde yapılanlar kadar Allah’a sevimli değildir.” Dediler ki: “Ey Allah’ın Rasûlü! Allah yolundaki cihad da mı?” Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Evet cihad da değildir. Ancak bir kimse malıyla, canıyla cihada çıkar da bunların hiçbirisiyle geri dönmezse o müstesna (sadece onun ameli bu günlerdeki amellerden daha faziletlidir).” (Dârimî; 1/357)

Allah (s.v.t.), cihad yolunda azimli bu mütevazi kardeşimizin şehâdetini kabul etsin! O’nu cennet sakinlerinden kılsın! Ailesine sabır versin! Ve bizleri de cennetinde ona komşu eylesin, AMİN.

Allah (s.v.t.), cihad kervanına şevkle atılan bu ihlaslı kardeşimizin salih amellerini katında kabul buyursun! O’nun Firdevs cennetlerinde Nebilere, sahabilere, sıddıklara ve şehidlere komşu olmasını niyâz ederiz.

Kaynak: Biladu’ş Şam Media

el-Mukaveme Media

2 Yorumlar

  1. kardeşim Allah swt şehadetini kabul eylesin bizlerede nasip eylesin.

  2. Allahım azzevecelle rahmanrahim sen bizede nasip et kardeşimiz gibi şehadet bizim canımızı yataklarımızda değil cihad meydanlarında kafire darbe vururken al.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir