Şam’ın Fethi Cephesi: “Ceyşu’l-Mücahidin ile aramızdaki olayda hiç kan dökülmedi”

Şam’ın Fethi Cephesi yeni bir açıklama yaptı (25.01.2017 – 22:05)

Yapılan açıklamanın çevirisi şu şekilde:

“Ceyşul Mücahidin  ile aramızda olan olaylarda hiç kimsenin öldürülmediğini ve hiçbir kan akıtılmadığını belirtiriz. Hamd Allah’a mahsustur. Yine eylemin hedeflerinin açıklanmasından sonra tüm esirler serbest bırakılmıştır.”

Olaylar nasıl başlamıştı?

Suriye’de muhaliflerin elindeki İdlib hareketli günler yaşıyor. Şam’ın Fethi Cephesi’nin uzun süre topladığı istihbarat bilgisinden sonra Ceyşul Mücahidin ve Şam Cephesi gruplarına operasyon başlatması olayların başlatan etken oldu. Şam’ın Fethi Cephesi yayınladığı beyanatta, Esed ile masaya oturup devrimi satmaya kalkan liderlerin tasfiye edileceğini açıkladı.

Ümmet-i İslam’ın sahadan aldığı haberlere göre, Ceyşul Mücahidin ve Şam Cephesi’ne son süreçte ABD tarafından yoğun bir cephane akışı tespit edildi. Bu iki grup buna rağmen Halep’te aktif savaşmadığı gibi, olası bir İdlib saldırısı için de bu cephaneliği almadı. Şam’ın Fethi Cephesi de son yayınladığı beyanatta, ABD’nin artan hava saldırıları sonrası İdlib’te bazı grupların Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldıracağını açıkladı. Bu saldırının istihbaratını alan Şam’ın Fethi Cephesi, saldırı başlamadan önce kendisi bu grupları kuşatma altına aldı. Kuşatma sonrası bu gruplara kendilerini feshetmesi, Astana’yı ve ateşkesi kabul etmeyen bir gruba geçmeleri istendi.

Şam’ın Fethi Cephesi’nin başlattığı bu olayı ise diğer gruplar kabullenmedi ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı pozisyon aldılar. Bununla birlikte tarafsız kalanlar ve Şam’ın Fethi Cephesi ile beraber hareket eden gruplar da mevcut.

Sahada kan akmıyor

Sahadan yazan Muhammed Atta da, ŞFC’nin kan dökmekten kaçındığını belirtmişti: “Şu ana kadar sosyal medyada bazılarının karalama amaçlı açıklamalarının aksine, yürütülen uygulamalarda Müslüman kanının akıtılmasından şiddetle kaçınılmaktadır ve bildiğimiz kadarıyla akıtılan bir kan da yoktur. Grupların fertleri hakikatleri duyar duymaz kabul ediyor ve teslim oluyorlar.”

Ümmet-i İslam / Özel Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir