Şam’ın Fethi Cephesi: “İdlib’deki olayların Cundu’l-Aksâ meselesiyle bir ilgisi yoktur”

Şam’ın Fethi Cephesi, İdlib’teki olaylar hakkında önemli bir açıklama yaptı ve tartışmaları bitirdi:

“Cundu’l-Aksâ Cemaati’nin bizimle birlikte olaylara iştirak etmediğini ve bu gün olanların son dönemlerde Cundu’l-Aksa ile bazı gruplar arasında olan olaylarla bir ilgisi olmadığını belirtiriz.”

Olaylar nasıl başlamıştı?

Suriye’de muhaliflerin elindeki İdlib hareketli günler yaşıyor. Şam’ın Fethi Cephesi’nin uzun süre topladığı istihbarat bilgisinden sonra Ceyşu’l-Mücahidin(Mücahidler Ordusu) ve Cephetü’ş-Şamiyye(Şam Cephesi) gruplarına operasyon başlatması olayların başlatan etken oldu. Şam’ın Fethi Cephesi yayınladığı beyanatta, Esed ile masaya oturup devrimi satmaya kalkan liderlerin tasfiye edileceğini açıkladı.

Ümmet-i İslam’ın sahadan aldığı haberlere göre, Ceyşu’l-Mücahidin ve Cebhetü’ş-Şamiyye’ye son süreçte ABD tarafından yoğun bir cephane akışı tespit edildi. Bu iki grup buna rağmen Halep’te aktif savaşmadığı gibi, olası bir İdlib saldırısı için de bu cephaneliği almadı. Şam’ın Fethi Cephesi de son yayınladığı beyanatta, ABD’nin artan hava saldırıları sonrası İdlib’de bazı grupların Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldıracağını açıkladı. Bu saldırının istihbaratını alan Şam’ın Fethi Cephesi, saldırı başlamadan önce kendisi bu grupları kuşatma altına aldı. Kuşatma sonrası bu gruplara kendilerini feshetmesi, Astana’yı ve ateşkesi kabul etmeyen bir gruba geçmeleri istendi.

Şam’ın Fethi Cephesi’nin başlattığı bu olayı ise diğer gruplar kabullenmedi ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı pozisyon aldılar. Bununla birlikte tarafsız kalanlar ve Şam’ın Fethi Cephesi ile beraber hareket eden gruplar da mevcut.

Ümmet-i İslam / Özel Haber

İDLİB SERİSİ:

-Sahadan Muhammed Atta yazdı: “İdlib’de ŞFC neden böyle bir operasyon başlattı?”

-Şam’ın Fethi Cephesi, son günlerde yaşanan gerilimlerle alakalı bildiri yayınladı

-Şam’ın Fethi Cephesi: “Ceyşu’l-Mücahidin ile aramızdaki olayda hiç kan dökülmedi”

-Şam’ın Fethi Cephesi: “Sukuru’ş-Şam bizi harici ilan etti ve 6 mücahidimizi şehid etti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir