Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-01-23 22:12:24Z | |

Şam’ın Fethi Cephesi ve bazı gruplar arasındaki çatışma hakkında sahadan bir yorum

İdlib’de devam eden süreç hakkında Ebû Abdülmelik eş-Şâmî’nin yazısını sizlere sunuyoruz:

  • Uluslararası entrikalar dönmektedir ve bunların hedefleri: Tağut Beşar’a karşı ayaklanan milyonlarca insanın kanlarının zayi edilmesi ve Beşar’ın yönetimde bırakılması ya da yerine yeni bir Hafter ya da Sisi üretilmesidir.
  • Savaşın dondurulması için defalarca girişimlerde bulunulmuştur. Bununla, Doğu Guta’yı yüzüstü bırakan Dera’daki MUQ gruplarının tecrübesi ve Kuzey Halep’te Beşar ile savaşı terk eden Fırat Kalkanı gruplarının deneyimi tekrarlamak istenmektedir.
  • Bazı grupların kendi adlarına sözcülük yapması için seçtiği “Yüksek Görüşme Heyeti” adlı delege, (Şam’ın Fethi Cephesi’ni istisna eden) kendileriyle Beşar’ın nizamı arasında ateşkesi kabul etmiştir. Böylece savaş Şam’ın Fethi Cephesi ile Beşar nizamı arasında sınırlı olacaktır.
  • Bu grupların birçoğu silahlarını gizlemekte ve askerlerinin savaş yeterliliklerini ihmal etmektedir. Halep’in düşmesinin en büyük sebebi bu gruplardır. Şöyle ki, sadece Cephe eş-Şamiyye Halep şehrinde yüz elli ribat noktasını terk etmiştir. Savaşın en şiddetli olduğu zamanda askerleri oturup yeşil otobüsleri beklemişlerdir.
  • Bu nedenle Şam’ın Fethi Cephesi, ahmakça tasarruflarda bulunan bu komutanlar ile askerlerini birbirinden ayırmakla uluslararası entrikaları boşa çıkarma yoluna girmiştir. Meselenin tehlikesine binaen kesin bir ifadeyle asker kardeşlerden bu gruplardan başka gruplara katılmalarını talep etmiştir.
  • Allah’a hamd olsun, Cephetu’ş-Şamiye, Ceyşu’l-Mücahidin, Tecemmû Festaqim askerleri bir damla kan akıtılmadan gruplarından ayrıldı, birçokları Şam’ın Fethi Cephesi, Nurettin Zengi Hareketi, Ahraru’ş-Şam vb. gruplara dahil oldu. Halkın yıllardan beri seslendirdiği grup sayılarının azaltılması böylece gerçekleşmiş oldu.
  • Ancak kindarlar meseleyi şişirip hakikatinden farklı gösterdiler. Askerlerinden Şam’ın Fethi Cephesi’nde bulunan kardeşlerini öldürmelerini talep ettiler. Ancak Allah’a hamd olsun, askerlerin bir çoğu bu talebi reddetti.

Ebû Abdülmelik eş-Şâmî

Mütercim: Muhammed Atta

Küresel Analiz

 

Olaylar nasıl başlamıştı?

Suriye’de muhaliflerin elindeki İdlib hareketli günler yaşıyor. Şam’ın Fethi Cephesi’nin uzun süre topladığı istihbarat bilgisinden sonra Ceyşu’l-Mücahidin(Mücahidler Ordusu) ve Şam Cephesi(Cebhetu’ş-Şamiyye) gruplarına operasyon başlatması olayların başlatan etken oldu. Şam’ın Fethi Cephesi yayınladığı beyanatta, Esed ile masaya oturup devrimi satmaya kalkan liderlerin tasfiye edileceğini açıkladı.

Olayları başlatan sebeplerden biri de; Ceyşu’l-Mücahidin ve Şam Cephesi’ne son süreçte ABD tarafından yoğun bir cephane akışı tespit edildi. Bu iki grup buna rağmen Halep’te aktif savaşmadığı gibi, olası bir İdlib saldırısı için de bu cephaneliği almadı. Şam’ın Fethi Cephesi de son yayınladığı beyanatta, ABD’nin artan hava saldırıları sonrası İdlib’de bazı grupların Şam’ın Fethi Cephesi’ne saldıracağını açıkladı. Bu saldırının istihbaratını alan Şam’ın Fethi Cephesi, saldırı başlamadan önce kendisi bu grupları kuşatma altına aldı. Kuşatma sonrası bu gruplara kendilerini feshetmesi, Astana’yı ve ateşkesi kabul etmeyen bir gruba geçmeleri istendi.

Şam’ın Fethi Cephesi’nin başlattığı bu olayı ise Astana görüşmeleri ve Esed’le ateşkesi kabul eden diğer gruplar kabullenmedi ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne karşı pozisyon aldılar. Bununla birlikte tarafsız kalanlar ve Şam’ın Fethi Cephesi ile beraber hareket eden gruplar da mevcut. Şu ana kadar 6 grup kendini feshederek Ahrar eş-Şam’a katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir