Şeyh el-Ulvan,Suud Kapıkulu Ulemasını Tartışmaya Davet Etti Fakat Onlar Kabul Etmedi

9178_1UmmaNews Şeyh Süleyman el-Ulvan’ın müridlerinin İslam alimi Şeyh El-Ulvan’ın Arabistan’da mürted rejime destekleri ile bilinen Abdülaziz el eş-Şeyh ve Salih el-Fevzan’ı açık bir tartışmaya davet ettiğini söylediğini yazdı.

 

Konuşmalarından birinde Şeyh el-Ulvan şöyle dedi:

 

“Evet, bir tartışmaya hazırız. Daha öncede söylemiştik ve şimdi tekrar söylüyoruz: İnanç olarak ne üzerinde olduğumuz hakkında Kur’an, Sünnet ve İcma’dan delillerle belirtilen hakikat üzerine bir tartışmaya çağırıyoruz. İçtihad konularında tartışmak istemiyoruz daha ziyade projenin tamamı, Ümmet projesi, Alemlerin Rabbi Allah’ın dini projesi hakkında bir tartışma istiyoruz. “Allah’ın söylemleri” ve “Muhammed (s.a.v) söylemleri” meseleleri hakkında konuşacağız.

 

Yanılmaz olduğunu iddia eden yok. Evet gerçekten, bir kişi isabet eder ve yanılır, bilgi sahibidir ve cahildir, bazı konular o kişi için açık değildir. Ancak niçin onları bir tartışmaya çağırdığımız her zaman tartışmadan kaçarlar?

 

Çeşitli vesilelerle onları tartışmaya çağırdık ve halen de çağırıyoruz. Ancak bir koşulumuz var! Tartışma canlı olacak, stüdyo kaydı bir tartışma olmasını istemiyoruz çünkü bu koşulda birşeyler eklenip çıkarılabilir.

 

Tartışmanın canlı olmasını ve herkesin tanık olmasını istiyoruz. Herkes tanık olsun. Herkes bizim neye inandığımızı, üzerinde olduğumuz yolun hakikatini dinleyebilsin. Bu çağda canlı olarak bunu yapabiliriz, biz üzerinde bulunduğumuzun tek gerçek olduğunu da iddia etmiyoruz. Bizim üzerimizde olduğumuz bir içtihad şeklidir. Biz taklitçi değiliz, aksine önceki alimlerin üzerinde hem fikir oldukları ve Müslümanların onurunu savunma konusunda önceki alimlerin aynı fikirde oldukları şeyler üzerine bir içma şekli üzerindeyiz”, dedi Şeyh Süleyman el-Ulvan.

 

Şeyh Ömer el-Haduşi tartışma teklifinin Suudi Arabistan Krallığı’nın (SAK) en etkili saray alimlerinin çoğuna gönderildiğini vurguladı: Kukla müftü Abdülaziz el eş-Şeyh ve Salih el-Fevzan – her ikisi de SAK’ın en ünlü alimler komitesini işgal etmektedir ve Mücahidlere yönelik temelsiz eleştirileri ve mürted Suudi rejimine destekleri ile bilinirler.

 

Şeyh El Haduşi “Şeyh Süleyman el-Ulvan müftü ve el-Fevzan’a tartışma teklif etti ve hiçbiri cevap vermedi çünkü yanlışı savunanlar şüphesiz yenilgiye uğrarlar”, dedi.

 

Bu arada Şeyh Abdülaziz el-Tarifi, Şeyh Süleyman el-Ulvan’a verilen 15 yıllık hapis cezası hakkında yorum yaptı:

 

“Allah muhaddis Şeyh Süleyman el-Ulvan’a yardım etsin ve onun durumunu bir fayda kaynağı kılsın. O dürüst ve doğru insanlar arasında kabul edilir, saygıyı ve onuru hak eder. Allah onu kararlı kılsın.”

 

Kavkaz Center

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir