Suriye’de Öldürülen 71 Şiî Militan, Lübnan’da Defnedildi

hizbul

Güney Lübnan’dan Suriye’ye gönderilen Hasan Nasrallah’ın çetelerinden 71 tanesinin cesedi gizlice Güney Lübnan’a geri getirildi. Kaynaklar, cesetlerin doğu Humus kırsalındaki Tedmur bölgesinde faaliyet gösteren  ve Lübnan Hizbullahı bünyesinde gösteren Rıdvan Tugayları’ndaki militanlara ait olduğunu gösteriyor. Cesetlerin son derece deforme olduğundan dolayı ailelerine teslim edilemediği ve bilinmeyen bir yere götürüldüğü gelen haberler arasında bulunuyor.

Öldürülen militanların üç tanesinin sözde rütbeli militanlar oldukları ve bunların ahşap tabuta konulup Hizbullah bayrağına sarılarak törenle defnedildikleri biliniyor. Tedmur kentinde rejim ve Lübnan Hizbullahı’nın IŞİD istihkamlarına yönelik bir aydır savaştığı biliniyor.

Lübnan iç siyasetinde İsrail ile 34 gün süren savaşa sebep olan Nasrallah’ın militanları bundan hemen sonra Hristiyanlarla birleşerek Batı Beyrut’u ele geçirip müslüman kamplarını basmış ve iç siyasette ağırlığını yitirip Sünnilerin silahlanmasını hızlandırmıştı. Hizbullah’ın bugüne kadar kayıplarının birkaç bin düzeyinde olduğu biliniyor.

Küresel Analiz

Bir yorum

  1. BU KAFİRLERİN ÖLDÜĞÜNÜ GÖRDÜĞÜM ZAMAN SANKİ DÜNYALAR BENİM OLUYOR O KADAR SEVİNİYORUM ANLATAMAM. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir