Suriye’de önemli gelişme: 5 grup, Heyet-i Tahriru’ş-Şam adı altında birleşti

Suriye’deki direnişçi gruplardan Şam’ın Fethi Cephesi, Nureddin Zengi Hareketi, Liva el-Hak, Ceyşu’s-Sünne ve Ensaru’-Din Cephesi, bugün yayınladıkları ortak bir bildiriyle “Heyet-i Tahriru’ş-Şam(Şam’ın Kurtuluşu Heyeti)” adı altında birleştiklerini duyurdu.Yeni oluşumun liderliğine bir dönem Ahraru’ş-Şam İslami Hareketi’nin liderliğini yürüten Şeyh Haşim Ebu Cabir getirildi.

Suriye sahasında uzun süredir beklenen birleşme çabaları,nihayet bugün ilk somut meyvesini verdi.Son aylarda birkaç kez son aşamaya gelmesine rağmen çoğunlukla Ahraru’ş-Şam tarafından çeşitli gerekçelerle boşa çıkartılan birleşme çalışmaları, Şam’ın Kurtuluşu Heyeti’nin ilanıyla birlikte yeni bir kapı açmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde Fethu’ş-Şam/Şam’ın Fethi Cephesi’nin bazı dış destekli grupların merkezlerine ve hacizlerine el koymasıyla başlayan gerginlik, Suriye’nin kuzeyinde aktif ÖSO gruplarının çoğunun Ahraru’ş-Şam hareketine katılmaları sonucunu doğurmuş,grupların sözcülüklerinin verdiği beyanlar da Suriye direnişinin yeni bir kutuplaşmaya gittiği görüntüsü vermişti.

Haşim Ebu Cabir eş-Şeyh

Ancak Şam’ın Fethi Cephesi öncülüğünde İslami direniş gruplarının bu birleşme açıklamasına ilaveten hareketin liderliğine de Ahraru’ş-Şam menşeli Şeyh Haşim Ebu Cabir’in getirilmesi,bu harekette de önemli kırılmaların olacağını gösteriyor.Nitekim Ahraru’ş-Şam’ın kurucu kadrosundan hayatta kalan en önemli isimlerden askerî emir Salih Tahhan, Muhammed Sadık ve hareketin eski şer’îlerinden Ebu’l-Feth el-Fergâlî’nin de yeni oluşuma katıldığı bildirildi.

Öte yandan Suriye direnişinin en önemli ilmî otoritesi durumunda bulunan ve bugüne kadar gruplardan bağımsız hareket eden âlim ve davetçiler Abdullah el-Muheysinî, Abdurrezzak el-Mehdî, Muslih el-Ulyânî, Ebû Tâhir el-Hamevî, Ebû Haris el-Masrî de Heyet-i Tahriru’ş-Şam’a katıldıklarını açıkladı.

Bugün ilan edilen yeni oluşuma katılımların artması bekleniyor.

Heyet-i Tahriru’ş-Şam/Şam’ın Kurtuluşu Heyeti’nin kuruluş bildirisinin Türkçe tercümesini sunarız:

***

“Şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.” buyuran Allah’a hamd olsun. Allah’ın resulüne salat ve selam olsun.

Bu gün Suriye direnişinin geçirmiş olduğu entrika fırtınaları ve varlığını tehdit eden iç savaşlara bakarak, söz birliği ve safların kenetlenmesine olan isteğimizle, aşağıda imzası olan gruplar olarak bizler zikri geçen tüm grupların feshini ve mühendis Ebu Cabir eş-Şeyh’in komutası altında “Heyetu Tahriru’ş-Şam” adı altında tam olarak yeni bir yapılanmaya katıldığımızı ilan ediyoruz.

Söz birliğinin oluşması ve devrimin ve cihadın kazançlarını korumak için sahada çalışan tüm grupları bu halkayı tamamlamaya ve bu yapıya katılmaya çağırıyoruz. Bu proje, devrimin gücünü toplayıcı bir çekirdek oluşturması, seyir çizgisini koruması, mücrim nizamın düşürülmesiyle istenilen hedeflerin gerçekleşmesi ve Şam ehlinin Rahman’ın şeriatı gölgesinde izzet ve şerefle yaşaması içindir.

Mevlamızdan, bize yardım ve apaçık bir fetihle lütufta bulunmasını diliyoruz.

İmza atan gruplar:

Cebhetu Fethu’ş-Şam(Şam’ın Fethi Cephesi)

Nureddin Zenki Hareketi

Livau’l-Hak (Hak Tugayı)

Ensaru’d-Din Cephesi

Ceyşu’s-Sunne (Sünnetin Ordusu)

 

Tercüme: @Ahdasulmelahim

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir