Suriye’de Rus askeri kamyonu havaya uçtu: En az 5 işgalci öldü

Suriye’nin Lazkiye ilinde dün (4 Şubat), Rus işgal güçlerine ait cephane taşıyan bir kamyon havaya uçtu. Patlama sonucu 5 Rus işgal askerinin öldüğü bildirildi.

Suriyeli kaynaklar, askeri kamyonun “teknik bir arıza” sebebiyle patladığını iddia etti. Rus Savunma Bakanlığı kaynakları ise, askerlerinin imha edilmesini kabul etmekle birlikte olayla ilgili olağan “algı saptırması”na başvurmuş gözüküyor.

Bu bağlamda Rus medyasının, ülke içinde ve dışarısındaki Rus askeri kayıplarının sistematik olarak sansürlediğini hatırlatmak isteriz.

Buna karşın Rus ana akım medya kaynakları da, Rusya’nın bu ülkedeki en büyük askeri üssü Humeymim’in de içerisinde bulunduğu Lazkiye’deki patlamayı teyid etti.

«Masar Press Agency» isimli medya kuruluşu Esed rejimine yakın kaynaklara dayanarak Ceble-Banyas Karayolu’nda gerçekleşen patlama sonucu en az 5 Rus askeri personelinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Edinilen bilgiye göre, patlama o derece kuvvetliydi ki olay yerine birkaç km.uzaklıkta oturan yerel sakinler dahi onu işitti.Olay yerine Esed rejimine ait pek çok ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi. Bölge, rejim güçlerince kuşatma altına alındı. Esed ve Rus yetkilileri, patlamanın nedenini araştırıyor.

Kaynak: Shamcenter.site

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir