Taliban, Afganistan’ın güneyinde askerî üsse saldırı düzenledi: En az 40 ölü!

Taliban, Afganistan’ın güneyindeki Hilmend ilinde askeri üssü hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi.

Hilmend ilinde yer alan ve Camp Bastion olarak da anılan Şorab askeri üssü Taliban tarafından kapsamlı bir saldırıyla hedef alındı.

Bölgeden son gelişmeler:

–  Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid çatışmaların devam ettiğini, yakıt ve lojistik depolarının yandığını, ,taliban mensuplarının üs içerisinde saklanan yerli ve yabancı askerleri aradığını öne sürdü.

Saldırının detayları

Dün gece saatlerinde başlayan saldırının halen devam ettiği ve ABD güçlerinin de saldırıda kayıp verdiği ifade ediliyor. Yerel kaynaklar da çatışmaların devam ettiğini ve üsten dumanların yükseldiğini aktarıyor.

Saldırıda 10’dan fazla Taliban mensubunun yer aldığı tahmin ediliyor.

Taliban tarafından saldırıya ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. Hareket, saldırının bölgede sivilleri hedef alan saldırılara karşılık olarak düzenlendiğini belirterek bazı ayrıntılar paylaştı.

Taliban, saldırıda şu ana kadar 40 ABD askerinin, 30 Kabil hükümeti askerinin ve 6 savaş pilotunun öldürüldüğünü öne sürdü. Taliban aynı zamanda çok sayıda askeri aracın ve bazı hava araçlarının da tahrip edildiğini belirtti.

Askeri üs 215’inci Meyvend Birlikleri’ne de ev sahipliği yapıyor. Yerel kaynaklar, saldırıda birliklerin kışla kumandanının da dört korumasıyla birlikte öldürüldüğünü rapor etti.

Yerel kaynaklar, saldırıda en az 2 canlı bomba saldırısı gerçekleştirildiğini, bunlardan birinin yemekhanede meydana geldiğini aktardı.

Aynı üsse 2012 yılında Taliban tarafından gerçekleştirilen bir başka saldırıda en az 9 hava aracı tahrip olmuş, üsteki güçler önemli kayıp vermişti.

Kaynak: Mepa News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir