Trump’tan Netenyahu’ya: ”İsrail’in güvenliğini koşulsuz destekleyeceğim”

ABD’nin yeni başkanı D. Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede ABD-İsrail ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefon görüşmesi yaparak, ABD-İsrail ilişkilerini ve “Ortadoğu’da güvenliğin ve istikrarın sağlanması” konularını ele aldığı açıklandı.

Beyaz Saray, Trump ve Netanyahu’nun görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Trump: ‘İsrail’in güvenliğini koşulsuz destekleyeceğim!’

Görüşmede Trump’ın, iki ülke arasındaki askeri, istihbari ve güvenlik noktasındaki yakın ilişkilere değindiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Trump ve Netanyahu, bir çok farklı konuda yakın temas içerisinde olacakları noktasında mutabık kaldıklarını belirttiler. Trump, İsrail’in güvenliğini koşulsuz destekleyeceğini, IŞİD ve diğer radikal örgütlerle mücadele konusunun yönetiminin önceliklerinden birisi olacağını söyledi.”

Açıklamada ayrıca, Trump ve Netanyahu’nun Filistin-İsrail meselesini de ele aldığı vurgulanarak, Trump’ın sorunun sadece iki ülke arasında gerçekleşecek görüşmeler yoluyla çözüleceğini ve ABD’nin bunun sağlanması için uğraşacağını dile getirdiği bildirildi.

Beyaz Saray’a davet etti

Trump’ın Netanyahu’yu şubat ayının başında Beyaz Saray’a davet ettiği de bildirildi.

Ümmet-i İslam/Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir