Türkistan İslam Cemaati Mücahidi Şehid Muhammed Türkistani’nin Hayatı

Mü’minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah’a verdikleri söze sâdık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehid olmuştur). Bir kısmı da (şehid olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzab, 23)

 

Sizlere Doğu Türkistan’ın kalbinde, Kaşgar’da komünistlerle giriştiği bir çatışmada hayatını kaybeden şehid Hamza’nın hikayesini sunuyoruz. Bu hikayeyi, ister Müslüman ister kafir olsun pek çok insan hatırlayacaktır.

Hamza’nın gerçek ismi Muhammed Ali Told Rahim, hicret diyarındaki adı Abdurrahman’dır. 15/10/1982’de Kaşgar şehrinde, dindar bir ailede doğdu. İlkokulu okudu ve ticaretle meşgul oldu.

Muhammed Ali kardeşimiz, Allah-u Teala’nın dinini yüceltmeyi istiyordu. Ve Allah’ın düşmanları olan işgalci Çinlilere karşı şiddetli bir buğz besliyordu. Şehidimiz, böylesi mağrur bir ruh ile ailesini ve akrabalarını terk ederek 15/12/2006’da Allah’a hicret etti ve ülkesinde dinsiz Çin hükümeti sebebiyle mahrum kaldığı askeri eğitim kamplarına doğru yöneldi. Horasan toprağında, Türkistan İslam Partisi saflarında savaşan mücahidlere katıldı.

Şehidimiz, cemaatin kampında kısa bir süre eğitim gördü ve özel uygulama dersleri ve askeri operasyonlar üzerine dersler aldı. Daha sonra emirinden, kendisini özel bir emir ile, Türkistan’a geri göndermesini talep etti. Emir, onun ihlasını ve cesaretini gördükten sonra bu isteğini kabul etti ve onun için Türkistan’a giriş yolunu hazırladı.

Abdullah kardeşimiz (cemaatteki sorumlulardan biri), bize Hamza’nın hazırlanışı sırasında neler olduğunu şöyle anlattı: “Hamza kardeşimiz Türkistan’a girmek için çok acele ediyordu. Kendisine okuması için sabah bazı kitaplar getirdim. Hırsı gerçekten beni çok şaşırttı. Zira akşam bana kitapları bitirdiğini söyledi. O vakit, cemaat, Pekin olimpiyatları sırasında operasyon yapılması amacıyla birliklerin Türkistan’a gönderilmesi işiyle meşguldü. Türkistan’a giriş yolu zordu. Kardeşimiz Hamza (rahimehullah), (Celcelet’ten Taşkurgan’a kadar) otobüs yolunu kullanmayı seçmişti. Biz otobüs yolunun güvenliği hususunda mutmain değildik; ancak Hamza kardeşimiz, Allah’a tevekkül ederek yola çıktı.

Hamza, 23/4/2007’de ülkesine dair endişeleriyle Türkistan’a döndü. Türkistan’a döndükten sonra, Pekin olimpiyatları sırasında hapse atıldı. Ve mücahid kardeşleri ile birlikte operasyonlar düzenlemekten mahrum kaldı. Sonra Allah hapisten çıkmasını nasip etti. İnsanlar onun serbest kalmasının, sıdk-ı ihlasının bir neticesi olduğuna inanıyordu. Kahramanımız çok geçmeden adamlar meydanına yeniden döndü; cesaretini ve ihlasını gösterdi ve Kaşgar şehrinde, 30-31 Temmuz 2011 tarihinde komünist Çinlilere karşı birkaç eylem düzenledi. Kaşgar sokaklarında büyük bir panik ve korku hakim oldu. Fransız haber ajansının bildirdiğine göre, iki günde 60’tan fazla Çinli öldürüldü.

Elhamdulillah kahramanımız, diyarımızı işgal eden ve onurumuzu ayaklar altına alan Çinlilere azabı tattırmayı ve onları ezaya uğratmayı başardı. Çin hükümeti, bu operasyonlardan sonra kimliği ortaya çıkan kardeşimiz hakkında tutuklama kararı çıkardı. Ve hakkında bilgi verecek kişiye 100 bin Yuan (yani 15 bin dolar) değerinde para ödülü verileceğini açıkladı. Kardeşimiz Hamza’nın fotoğrafı şehrin her yerine asılmıştı. Nihayet kardeşimiz ve arkadaşı bir pirinç tarlasında işgalci Çin Kızıl Ordusu ile çarpıştı ve ruhunu Rabbine teslim etti. Ey şehidimiz Allah sana rahmet eylesin ve seni ferah cennetlerine yerleştirsin! Bizlere, ardında bıraktığın Müslümanlara faydalı bir ders öğrettin.

Doğu Türkistan Haber Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir