Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, HTŞ’yi Batılılardan yardım almakla itham etti(!)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye’nin İdlib kentinde son günlerde meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Çavuşoğlu, “Bazı batılı ülkeler İdlib Mutabakatı’nın bozulması için Tahrir el Şam Heyeti’ni (HTŞ) teşvik ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı batılı ülkelerin HTŞ’ye para yardımında bulunduğunu ve ihlallerde bulunması için teşvik ettiğini söyledi. Bunun iki amacı olduğunu da belirten Çavuşoğlu, birinci amacın İdlib Mutabakatı’nın bozulması, ikinci amacın ise Türkiye’nin desteğiyle oluşturulacak anayasa komisyonunun kurulmaması olduğunu belirtti. Çavuşoğlu’na Fırat’ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölge çalışmaları da soruldu.

Güvenli bölgeye Rusların karşı olmadığını belirten Çavuşoğlu, ABD’nin güvenli bölgeden ne kastettiğinin ise belirsizliğini koruduğunu söyledi. Bu konuda müzakerelerin devam ettiğini de belirten Dışişleri Bakanı, konunun 5 Şubat’ta yüksek düzeyli ortak çalışma grubunda ele alınacağını söyledi.

Çavuşoğlu, Adana mutabakatına yönelik gelişmelere de değindi. Rejimle ilişkilerin kesilmesine rağmen mutabakatın sonlandırılmadığını belirten Çavuşoğlu, “Siyasi çözüm olduğunda karşımızda Suriye yönetimi varsa, bizim işimize çok yarar” dedi.

Ajanslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir