Üst düzey ÖSO lideri, yeniden Esed saflarında!

ÖSO ve Esed’i geçiş hükümeti için anlaşma projesi olan Astana görüşmeleri yaklaşırken yıllardır Esed’e karşı savaşı baltalayan isimlerden ÖSO’nun içindeki en üst düzey komutanı Mustafa Şeyh yeniden Esed safına döndü.

Aralık 2011’de Esed ordusundakini görevinden istifa ederek muhaliflere katılan Tuğgeneral Mustafa Şeyh’in komutanlığını yaptığı Yüksek Askeri Konsey, ÖSO’nun operasyonlarını planlayan birim olarak tanımlanıyor.

Tuğgeneral Şeyh ile Albay Esad arasında, Suriye’deki muhalif silahlı birimlerin komutanlığı hususunda başlangıçtan itibaren çok ciddi bir çekişme yaşandı. Ordudan ayrılır ayrılmaz ÖSO’ya katılan ve Türkiye’ye gelerek Suriye’deki operasyonları Apaydın Kampı’ndan yürütmeye başlayan Tuğgeneral Şeyh, rütbesi kendisinden düşük olan Esad’ın komutası altında görev yapmak istemiyordu. Esad ise Şeyh’ten daha önce ordudan ayrıldığını gerekçe göstermek suretiyle ÖSO’nun komutanlığını Şeyh’e devretmeye yanaşmıyordu. ÖSO açısından büyük bir zaaf teşkil eden ve ciddi bir krize dönüşen Şeyh-Esad çekişmesi, Şubat 2012’de ikili bir yapı oluşturularak çözümlenme yoluna gidildi. Hamalı Selefi Alim Şeyh Adnan Arur’un arabuluculuğunda varılan uzlaşma doğrultusunda; Albay Esad, ÖSO’nun başında sahadaki operasyonları yönetmeye devam ederken, Tuğgeneral Şeyh de Yüksek Askeri Konsey’in komutanı olarak ÖSO’nun operasyonlarını planlama görevini üstlendi.

Tuğgeneral Mustafa Şeyh’in ÖSO’dan ayrılıp Esed safına geçmesi, Esed’in bazı aşiretleri yeniden kendi safına çekmeye çalışma projesi arkasından gerçekleşti.

Küresel Analiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir