Washington Post’tan şok iddia: ‘Türkiye’de darbe ihtimali yüksek’

15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe kalkışmasının ardından Türk halkının “darbedeki dış güçler” şüphesi halen ortadan kalkmamışken, Amerikan gazetesi Washington Post, 2017’de darbe yaşanma riski en yüksek ülkeler arasında Burundi, Çad, Suriye gibi ülkelerin arasında Türkiye’yi de saydı. Amerikan gazetesinin sıralamasına göre Suriye’de darbe olma riski Türkiye’den daha düşük.

Gazetenin yayınladığı analizde, 2017’de darbe riski en yüksek 30 ülke sıralandı.

TÜRKİYE 5’İNCİ SIRADA

30 ülkenin çoğunluğunu Afrika ülkeleri oluştururken, Türkiye listenin 5’inci sırasında yer aldı. Analize göre Türkiye’nin bu yıl bir darbeyle karşılaşma ihtimali ise yüzde 10. Ayrıca analizde, eğer bir darbe girişimi yaşanırsa başarı şansının yüzde 40 olduğu ifade ediliyor.

Fakat haberde, darbe girişimi olma ihtimali oranının düşük olmasının, darbenin gerçekleşmeyeceği anlamına da gelmeyeceği savunulurken, örneğin 10 ülkede darbe olma ihtimali yüzde 10 ise ortalamada bir girişim olmasının beklenmesi gerektiği yazıldı.

‘İHTİMAL SON DERECE YÜKSEK’

Öte yandan haberde daha da ileri gidilerek, kesin olarak söylenemeyecek olsa da 2017’de bir darbe girişiminin, Türkiye’nin de dahil olduğu 30 ülkeden birinde yaşanma ihtimalinin son derece yüksek olduğu iddia edildi.

Gazetenin listesinde yüzde 12 ile Burundi birinci sırada yer alırken, Tayland yüzde 11 ile onu takip etti.

Rusya’nın yüzde 6’lık bir oranla 20’nci sıradan sokulduğu listenin analizinde ise Türkiye’deki darbe riskinin nedenleri arasında iki ülke arasındaki yakınlaşma gösterildi.

ABD ise bu listede, yüzde 2’lik bir oranla 102’nci sırada yer aldı.

Kaynak: Mepa News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir