Yıldırım: “FETÖ’cüler Rus elçi suikastını Nusra’ya yıkmak istiyor”

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, Eusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastiyle ilgili “FETÖ’cüler bunu, El Nusra’nın yaptığını göstermeye çalışıyor. Ama ilk günden Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) açıklama ile bunu yalanladı. FETÖ’cülerin bu işten sıyrılma gayreti var” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin 2. tur görüşmeleri yapılırken, makam odasında basın kuruluşlarının Ankara temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında yeni bir gelişme olup olmadığına ilişkin bir soruya, “Birtakım şeyler var. FETÖ’cüler bunu, El Nusra’nın yaptığını göstermeye çalışıyor. Ama ilk günden El Nusra açıklama ile bunu yalanladı. FETÖ’cülerin bu işten sıyrılma gayreti var” şeklinde yanıt verdi.

YENİ ABD YÖNETİMİNDEN 3 TALEP

Yıldırım, ABD’deki yeni yönetimin Gülen’i iade edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine, yeni yönetimin, Türkiye ile ilişkilerini düzeltmesi için 3 somut adım atması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Yıldırım, şunları ifade etti: “Bir, ilişkilerimizi olumsuz noktaya getiren FETÖ terör örgütünün başını bize iade etmesi lazım. Hukuki süreci hızlandırmalı. İki, PYD, YPG ile işbirliğini silah vererek desteklemeyi bırakması lazım. Bir terör örgütü ile bir diğer terör örgütü yok edilemez. Devlete uygun bir iş değil. ABD yıllardır NATO’da ortağımız. Terörle mücadele yapacaksa yanlış muhataplarla yapmamalı, Türkiye ile yapması lazım. Yeni yönetimin bu düşüncede olduğunu işitiyoruz. Üç, Türk halkının ABD konusunda çok olumsuz bir algısı var. 15 Temmuz’da derinleşen bu olumsuz algıyı düzeltmek için gözle görülür adımlar bekliyoruz. PYD konusunda gök kubbede söylenecek ne kadar laf varsa söyledik. Artık ‘bilemiyoruz’ diyecek halleri yok. ABD son zamanlarda Fırat Kalkanı ve DEAŞ ile mücadele konusuna daha olumlu yaklaşıyor. Türkiye, Rusya ve kısmen İran’ın aldığı inisiyatifi desteklemek konusunda bizimle birlikte hareket etmek istiyorlar. Bu da önemli bir şey.”

Ajanslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir