Evlenecek kız kardeşlerime nasihatler

Esselamu aleykum. Hesap gününe yaklaştıkça insanların isyanının çoğaldığı,  Allah ve Rasulünün emirlerini günden güne göz ardı ettiği şu zamanda, Müslüman genç hanımların kalplerindeki vehn hastalığına bu yazı vesilesi ile bir nebze de olsa şifa olmak niyeti ile yazımı kaleme alıyorum. Son derece üzülerek söylüyorum ki şu kelamları sarf edenleri çok fazla duymaya başladık evlilik arefelerinde;

‘’E tabikii bir tane de olsa dairesi olacak, ben kayınvalidemin yanında nasıl kalayım?!’’

‘’Boyu, kaşı, gözü, yaşı şöyle olmalı, yoksa asla kabul etmem.’’

‘’Şöyle ele avuca gelecek para kazanmayan adamı ben ne yapayım, hayatımı zindan mı edeceğim?’’

‘’Valla nerden baksan birkaç burma bilezik, gerdanlık, kolye küpe bileklik takımları isteyeceğim, keriz miyim ben bedavaya evleneyim. Kız evi naz evidir hem.’’

‘’İlk zamanlar böyle gözlerini korkutmazsam sonra tepeme çıkarlar.’’

Bu ve bunun türevleri pek çok söz… Evliliği adeta ticarete çeviren, tabiri caizse sülük gibi daha ilk günden eşini sömürmeyi kavli ve de fiili olarak belli eden genç kızlar topluluğundan birkaç kesit yazdım sadece. Daha ilk günlerden asidi kaçmış kola gibi evliliğin bütün bereketini silip atan cümleler bunlar. Kulak tırmalayan, gönül yoran bilinçsiz kelimeler…

Ne zaman tevazu sahibi, gönlü de dili de zihni de tertemiz genç kızlar ihya olacak bu ümmette? Artık ne zaman erkeklerin de hanımların da “Evlenmek istiyorum ama karşımdaki kişi benden gücüm yettiğinden fazlasını istiyor, bu devirde evlenilecek dindar kız/erkek kalmamış, kimseye güvenilmez.” cümlelerini işitmediğimiz günler gelecek? Ne zaman İmam Şafii’nin kitaplarının olmadığı çeyiz,çeyizden sayılmayacak eskiden olduğu gibi? Ne zaman 10 doğum yaptığı halde,Buhari icazeti alan, 5 kızına da icazet veren İbn Hacer rahmetullahi aleyh’in hanımı gibi hanımlar görecek bu ümmet? Ne zaman İmam Suyuti’nin 50’den fazla kadın hocası olduğu dönemlere döneceğiz? Erkeklerinize neden zulm edersiniz? Ya da onlarla eşit olmaya çalışmanız neden? ‘’Ben erkeklerle değil, meleklerle yarışacağım!’’ hedefini neden koymuyorsunuz kendinize?

Gelin gideceği binanın giriş katında oturmayı reddettiği için neredeyse görüşmesi sonlanacak olan çiftler gördüm, bunu gördükten sonra giyecek elbisesi olmadığı için namazını edâ eder etmez, evine koşup hanımı da namazını kılsın diye üzerindeki elbiseyi çıkarıp veren ashab ile karşılaştırınca “Subhanallah ne hallere düştük” diyebiliyor insan.
Hayır elbette bu ümmetten ümit kesmeyeceğiz. Allah azze ve celle bu ümmeti, hem bulaşık yıkayan, hem çocuk bakan, hem de Allah’ın kitabını erkeklerden aşağı kalmayacak şekilde anlayan kadınların vesilesi ile ayağa kaldıracak. Biz istiyoruz ki artık bütün Müslüman kadınlar bunları görsün, bilsin.

Müslüman kadın bilmeli ki, sen bu ümmetin acil servisisin. Ümmet senin elinden hayat bulacak. Sen kendini küçük görürsen, melekler neden elinden tutsun? Allah kulunun zannı üzeredir. Biz artık, ahlakıyla da ilmiyle de zekasıyla da olgunluğuyla da diğer kadınlardan farkını ortaya koyan Müslüman kadınlar görmek istiyoruz.

Nitekim Rabbimiz buyuruyor: ‘’Siz kadınlardan herhangi biri değilsiniz..’’(Ahzab,32)

Biz, sırtında insanlığı taşımaya hazır, tek göz odada dahi olsa muttakilere önder olan, göz aydınlığı zürriyetler yetiştirecek ve bu uğurda zevklerinden ferağat edebilen nesiller görmek istiyoruz. Ve bu nesille beraber omuz omuza yürümek istiyoruz. Selam ve Dua ile..

Aleyna Turkiyah

Genç Muvahhide

2 Yorumlar

  1. böyle olmayan kızlarıda suıstımal edıyorlar…
    ıkı taraf aynı fıkırde olacak kı kızın dunyalık ıstemıyısını bır kusur bırsey bılmezlık cahıllık gb gormeyecek..
    keske yazınızdakı gb tek taraflı olsa..erkeklerde dunyaya artık batmıs durumda..en dındar gb (!) soylenenler bıle çalısan eş arıyor..
    salıh- salıha evlılıkler nasıp olsun

  2. Fert fert düzelmediğimiz sürece bunlar normal ve olağan şeyler… keşke herşey maddi istekler kadar basit olsa… önce müslüman olmayı öğrenmeliyiz. Bizi müslüman yapan şeylerin sadece namaz kılmak oruç tutmak olduğu kanaatinden kurtulmalıyız…. Allah ahlakımızıda müslüman eylemek ihsan eylesin hepimize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir