Suud’un idam ettiği Şeyh Faris ez Zehrani kimdir?

Nisan 2015’te başında Tağuti Suud Hükümeti’nin hakkında idam kararı verdiği Arap Yarımadası’ndaki El Kaidesi’nin önemli üyelerinden biri olan Şeyh Faris Zehrani bu sabah çoğunluğu el Kaide alimi olan 46 kişiyle birlikte idam edildi. Suudi Arabistan tarafından en çok arananlar listesinde olan El Zehrani 2004 yılında tutuklanmıştı.

Şeyh’e yöneltilen bazı suçlar şunlardı: Müslümanların yöneticilerini tekfir etmesi, Suudi Arabistan’da bulunan masum insanların kanını döken bir itikadı olması (bundan kasıt Suud devletinin eman verdiği kâfirlerin öldürülmesiyle sonuçlanan patlatmalar), Suudi Arabistan’da patlatma olaylarına karışması, dünyadaki Müslüman yöneticileri tekfir etmesi, bu yönetimleri tağutî, İslam’a ve Müslümanlara savaş açmakla vasıflandırması, El Kaide düşüncesini Suudi Arabistan’da yayması.

Ayrıca yazdığı bazı kitaplar da suç olarak Şeyh’e yöneltildi. Zamanın müceddidi ve Amerika’yı kahreden Usame bin Laden ve 11 Eylül’le alakalı yazdığı bir kitabı, tağutların askerleriyle alakalı ahkâmla alakalı bir kitabı, tatarrus (kâfirlerin Müslümanları kalkan yapması durumu) fıkhı, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) ve ashabıyla alakalı tarihi konuları içeren bir kitabı, Müslüman esirlerle alakalı yazdığı bir kitabı da bulunmaktaydı. Şeyhin eserleri http://www.tawhed.ws/a?a=6sbcw2ch linkte bulunmaktadır.

Şeyh Faris ez Zehrani kimdir?

1970 yılında Suudi Arabistan’da doğan Faris ez Zehrani, üniversite eğitimini Muhammed b. Suud üniversitesinde tamamladı. Arap Yarımadası’ndaki El Kaide grubunda yer alan Şeyh Faris, Peygamberin vasiyeti olan “Müşrikleri Arap Yarımadasından çıkarın” hadisi gereği mücadele etti. Suud’daki Muhammed b. Suud üniversitesinde öğretim görevlisi olması onu cihaddan alıkoymadı hep mücahid kardeşlerinin yanında oldu. Şeyh Faris; Şeyh İsa Avşen, Turki el-Dendeni, Şeyh Yusuf el-Uyeyri, Abdulaziz el-Mukrin (Ebu Hacer), Salih el-Avfi, Şeyh Suud el-Uteybi (Bu isimlerin hepsi tağut Suud devleti güvenlik güçlerince şehit edilmiştir. Allah hepsinin şehadetini kabul eylesin) gibi El Kaide grubunun Arap Yarımadası’ndaki ilk nesil ve önemli mücahidlerinden olmuştur.

Yazdığı risalelerle, yaptığı konuşmalarla mücahid kardeşlerine destek, Suud tağutlarının ve onun yardımcılarının boğazını kanatan bir diken oldu. İnsanlardan korkmadan hakkı haykıran Şeyh, Sefer Havali ve Muhsin Avaci’yi, konusu Arap Yarımadası’ndaki cihadın vucubiyeti tağut Suud hükümetinin riddeti hakkında tüm insanların önünde münazaraya davet etti. 2004 yılında Suud tarafından çıkarılan en çok aranılan 19 kişi listesinde yer aldı ve zamanın içişleri bakanı tağut Nayif’in uzun uğraşları sonucu yine aynı yıl hapse atıldı. Hapiste işkencelere maruz kaldı. Uzun süre ailesiyle görüşemedi. Yaptığı konuşmalarından bazıları: Suud vatandaşlığı ayağımın altındadır (bu konuşması Türkçe’ye de çevrilmişti) , Körfez Ülkelerindeki tağuti ordularda yer alan askerlere nasihat içeren konuşması…

Rabbimizden Şeyhin şehadetini kabul etmesini dileriz.

İdam edilen Şeyh Zehrani: “Suud vatandaşlığı ayaklarımın altındadır!” (TR altyazılı)

Şeyh Zehrani’nin son resimlerinden biri:

eer

Şeyhin 2004’te tutuklanmak için aranırken ki resmi

wwwqw

Ümmeti İslam / Özel Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir